Орос хэлний хичээлийн төлөвлөгөө 4. II

Орос хэл. 4-р анги. Канакина В.П., Горецкий В.Г. нарын сурах бичгийн хичээлийн төлөвлөгөө.

Сурах бичиг рүү:

М.: 2017 - 494 х.

Энэхүү гарын авлагад 4-р ангийн орос хэлний хичээлийн боловсруулалтыг В.П. Канакина, В.Г. Горецкий ("Оросын сургууль"), Холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагын дагуу эмхэтгэсэн. Энд багш хичээлд өндөр чанартай бэлтгэх, түүнийг явуулахад шаардлагатай бүх зүйлийг олох болно: сургалтын материалын сэдэвчилсэн төлөвлөлт, хичээлийн нарийвчилсан хувилбарууд, диктант, сонирхолтой тоглоомын материал. Бага ангийн багш, сурган хүмүүжүүлэх их, дээд сургуулийн оюутнуудад хандлаа.

Формат: pdf

Хэмжээ: 9.4 MB

Татаж авах: yandex.disk

Санал болгож буй хэвлэлд Холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагын дагуу эмхэтгэсэн 4-р ангийн орос хэлний хичээлийн боловсруулалтыг багтаасан бөгөөд үндсэндээ В.П. Канакина, В.Г. Горецкий (М.: Гэгээрэл).
Гарын авлагын даалгавар бол багшийг хичээлд бэлтгэх, хичээл дээр ажиллахад аль болох хялбар болгох явдал юм. Шинэ материал, нэгтгэх, төслийн үйл ажиллагаатай танилцах хичээлүүд багтсан болно.
Төслийг бэлтгэхэд хоёр долоо хоногоос илүүгүй хугацаа өгдөг. Ажлыг эцэг эхтэй хамтран гүйцэтгэдэг, багш нь зөвхөн сэдвийг сонгоход тусалдаг (хэрэв хүсвэл оюутнууд өөрсдөө сэдвийг сонгох боломжтой). Оюутнууд А4 хуудсан дээр төслүүдийг зурж, текстийг компьютер дээр (гэрэл зурагтай) бичдэг. Ажлыг бүлгээр, хосоор эсвэл ганцаарчлан хийж болно.
Багш санал болгож буй хичээлийн хувилбаруудыг бүрэн эсвэл хэсэгчлэн, түүний дотор өөрийн хичээлийн төлөвлөгөөнд ашиглаж болно.
Хичээлүүд нь идэвхтэй суралцах зарчмууд дээр суурилдаг бөгөөд практик ажил, бүлэг, хосоор ажиллах, баталгаажуулалтын янз бүрийн хэлбэрийг ашиглан бие даасан ажил орно. Эхний хичээлүүдээс эхлэн оюутнууд өөрийгөө болон бие биенээ шалгах арга техникийг ашигладаг.

Сурган хүмүүжүүлэх

зорилго

Нэр үг, нэр үг, төлөөний үгийн дүрмийн шинж чанарыг тодорхойлох нөхцлийг бүрдүүлэх; өгүүлбэрийн гишүүдээр өгүүлбэрийг задлан задлах, өгүүлбэрийн синтаксийн шинжилгээ

Хичээлийн төрөл

Мэдлэг, үйл ажиллагааны арга / тодорхой асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг хянах

Төлөвлөсөн

үр дүн

(сэдэв)

Нэр үг, нэр үг, төлөөний үгийн дүрмийн шинж чанарыг тодорхойлох; өгүүлбэрийн гишүүдээр өгүүлбэрийг задлан задлах, өгүүлбэрт синтаксик шинжилгээ хийх

Хувийн

үр дүн

Өөрсдийн боловсролын үйл ажиллагааг үнэлэх: тэдний ололт амжилт, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага, бүтэлгүйтлийн шалтгаан

нийтийн

суралцах үйл ажиллагаа

(мета сэдэв)

Танин мэдэхүйн: боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдээллийг санах ойноос санах.

Зохицуулалт: Боловсролын асуудлын шийдлийг төлөвлөх: шаардлагатай үйлдлүүдийн дарааллыг бий болгох

(үйл ажиллагааны алгоритм); амжилттай (амжилтгүй) үйл ажиллагаанаас олж авсан сэтгэл хөдлөлийн байдалд дүн шинжилгээ хийх, хүний ​​​​сэтгэл санааны байдалд үзүүлэх нөлөөллийг үнэлэх

Үндсэн

Нэр үг, нэр үг, төлөөний үгийн дүрмийн шинж тэмдэг. Саналын гишүүдийн гаргасан саналд дүн шинжилгээ хийх. Өгүүлбэрийг задлан шинжлэх

Хичээлийн скрипт

Хичээлийн үе шатууд

Маягт, арга,

арга зүйн

заль мэх

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Хэлбэр

хяналт

Хэрэгжүүлсэн

үйлдлүүд

Үүссэн

ур чадвар

I. Сурах үйл ажиллагааны сэдэл

(Зохион байгуулах цаг)

Урд талын. Амаар. багшийн үг

Оюутнуудад мэндчилж байна.

Бид уулзахад би дуртай

Бид найз нөхөд, хамаатан садан

"Өглөөний мэнд",

"Оройн мэнд",

"Сайн амраарай" гэж бид хэлдэг.

А.Яшин

-Бэлэн байдлыг шалгах

хичээл рүү

Багш нараа урьж байна. Ажлын байраа зохион байгуул

Ангидаа ажиллах хүсэлтэй байгаагаа харуул

II. Уран бичлэг

Хувь хүн.

Практик. Захидал

чихний нүүрсний өнцөг

Загварын дагуу захидал гүйцэтгэнэ

Уран бичлэгийг хөгжүүлэх

Зөв бичих

III. Сурах даалгаврын мэдэгдэл

Урд талын. Амаар. Багшийн захиас

Хичээлийн сэдвийг мэдээлж, сургалтын даалгаврыг боловсруулдаг

Багш нараа сонс

Багшийн боловсруулсан сургалтын даалгаврыг хүлээн авна уу

IV. Мэдлэг, үйл ажиллагааны арга барилыг хянах

Хувь хүн. Практик. Туршилт

Хяналтын ажлын даалгаврын талаар тайлбар өгч, хэрэгжилтийг зохион байгуулдаг

(Хавсралт харна уу)

Гүйцэтгэх тестийн даалгавар

Ажлын үр дүнг үнэлэх, аль хэдийн сурсан болон сурах ёстой зүйлээ тодорхойлох, шингээлтийн чанар, түвшинг мэддэг байх

Туршилт

V. Хичээл дэх боловсролын үйл ажиллагааны тусгал (нийт)

Урд талын.

Амаар.

Яриа

Бидний өмнө ямар даалгавар байсан бэ?

-Та үүнийг шийдэж чадсан уу?

-Ажлыг хэн хийсэн бэ?

Хэн асуудалтай байсан бэ? Яагаад?

Асуултанд хариулна уу

илэн далангүй ойлгох
ангидаа тэдний гүйцэтгэлийг үнэлэх

Асуулт хуралдаан. Өөрийгөө зохицуулах

Сонголт 1

1. Өгүүлбэрээс бүх нэмэлт үгсийг бичиж, тэдгээрийн тоо, хүйс, тохиолдлыг заана уу.

2. Сонгосон нэр үгэнд морфологийн шинжилгээ хийнэ.Анхны нүүдлийн шувууд ирэх үеэс эхэлдэгдэгээ.

3. Текстийг уншина уу. Төлөөний үгийг 2 ба 3-р хүний ​​олон тооны хэлбэрээр бич.

НАВЧ, ҮНДЭС

Навч хэлэхдээ:

Нарны сүүлчийн туяа царс модны оройг гэрэлтүүлэв.

Бид амьтны хүрээлэнд тахө, заан байхыг харсан.

(Урамшуулал, анхаарлын бус, дүрмийн үндэслэлтахө, зааныг харсан,өргөн тархсан, нэг төрлийн гишүүд байдаг.)

6 (заавал биш). Сэдвийг нэр үгээр илэрхийлсэн өгүүлбэрүүдийг бич.

Сонголт 2

1. Өгүүлбэрээс чанарын шинж тэмдэг бичээд морфологийн шинжилгээ хий.Хаврын тэнгэр нүцгэн хус мөчирний нарийхан торны завсраар цэнхэр өнгөөр ​​гэрэлтэнэ.

2. Сонгосон үгэнд морфологийн шинжилгээ хийнэ.Залгих дор үүрээ зассанамбаарын дээвэр.

3. Текстийг уншина уу. Бүх төлөөний үгийг 1-р хүний ​​олон тооны хэлбэрээр олж бич.

НАВЧ, ҮНДЭС

Навч хэлэхдээ:

-Бид ямар ногоон, үзэсгэлэнтэй юм бэ. Бид сүүдэрлэдэг. Хүмүүс бидний сүүдэр дор амарч байна. Шувууд бидэн рүү нисч байна. Тэд дуулж, үүрээ засдаг. Мөн үндэс нь навчинд хэлэв:

Та намар хатах болно. Хавар таны оронд шинэ навч ургах болно. Мөн бидэнгүйгээр бүхэл бүтэн мод байхгүй, чи ч байхгүй болно, навчис.

4. Гишүүдийн гаргасан саналыг задлах.Гацуур модны доор том порцины мөөг нуугдаж байв.

5. Саналын шинж чанарыг шалгах. Алдаа байгаа бол бичгээр засаарай.Манай сагсанд улбар шар лууван, шар манжин, улаан манжин байсан.

(Өгүүлбэр, дуудлагын, дүрмийн үндэслууван, манжин, манжин тавих,тархаагүй, нэгэн төрлийн гишүүд байдаг.)

6 (заавал биш). Сэдвийг төлөөний үгээр илэрхийлсэн өгүүлбэрүүдийг бич.

Та биднийг зочлохыг урьсан. Зэрлэг нугас дэгдээхэйнээс бяцхан дэгдээхэй гаргаж ирэв. Бид амралтаараа ой руу явах гэж байна. Моднууд дээр хүйтэн жавар байв.

Зохиогчоос
Сэдэвчилсэн төлөвлөлт 170 цаг (долоо хоногт 5 цаг)
Сэдэвчилсэн төлөвлөлт 136 цаг (долоо хоногт 4 цаг)
Давталт
Хичээл 1 Бидний яриа, бидний хэл
Хичээл 2. Хэл ба яриа. Эелдэг байдлын томъёо
Хичээл 3
Хичээл 4
Хичээл 5 Текстийн төрлүүд
Хичээл 6
Хичээл 7
Хичээл 8. Харилцан яриа. Давж заалдах
Хичээл 9 Өгүүлбэрийн үндсэн ба туслах гишүүд
Хичээл 10
Хичээл 11
Өгүүлбэр
Хичээл 12
Хичээл 13 Нэг төрлийн гишүүдтэй өгүүлбэрийн цэг таслал
Хичээл 14
Хичээл 15 Левитан "Алтан намар"
Хичээл 16
Хичээл 17 Нийлмэл өгүүлбэрийн нэг хэсэг болох энгийн өгүүлбэрүүдийн хоорондын хамаарал
Хичээл 18
Хичээл 19
Хичээл 20
Хэл ба яриан дахь үг
Хичээл 21
Хичээл 22 Үгийн шууд ба дүрслэлийн утга. Зээлсэн үгс. хуучирсан үгс
Хичээл 23
Хичээл 24 Үгсийн лексик бүлгийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх
Хичээл 25 Үгийн чухал хэсгүүдийг таних
Хичээл 26 Үгийн чухал хэсгүүдийг таних
Хичээл 27 Үгийн чухал хэсгүүдийг таних
Хичээл 28
Хичээл 29
Хичээл 30
Хичээл 31
Хичээл 32
Хичээл 33 Үг хэлэх хэсэг. Ярианы хэсгүүдийн морфологийн онцлог
Хичээл 34
Хичээл 35 Үйл үг
Хичээл 36
Хичээл 37
Хичээл 38 Васнецов "Иван Царевич саарал чоно дээр"
Хичээл 39
Нэр үг
Хичээл 40
Хичээл 41
Хичээл 42
Хичээл 43
Хичээл 44 Татаж болохгүй нэр үг
Хичээл 45 Нэр үгийн 1-р бууралт
Хичээл 46
Хичээл 47 Пластов "Анхны цас"
Хичээл 48
Хичээл 49
Хичээл 50
Хичээл 51
Хичээл 52 Нэр үгийн бууралтыг тодорхойлох алгоритм
Хичээл 53
Хичээл 54 Нэр үгийн 1, 2, 3-р тооллын ганц тоогоор төгссөн тохиолдол. Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг шалгах арга
Хичээл 55
Хичээл 56
Хичээл 57
Хичээл 58
Хичээл 59
Хичээл 60
Хичээл 61
Хичээл 62
Хичээл 63
Хичээл 64
Хичээл 65
Хичээл 66
Хичээл 67
Хичээл 68 Тропинина "Нэхсэн торчин"
Хичээл 69
Хичээл 70 Давталт
Хичээл 71
Хичээл 72
Хичээл 73
Хичээл 74 Олон тооны нэрийн генитив ба яллах тохиолдол
Хичээл 75
Хичээл 76
Хичээл 77 Нэр үгийн дан болон олон тоогоор төгссөн тохиолдолд бичих дүрэм
Хичээл 78
Хичээл 79 Баталгаажуулах ажил
Хичээл 80
Тэмдэглэл
Хичээл 81
Хичээл 82
Хичээл 83
Хичээл 84
Хичээл 85 Серов "Мика Морозов"
Хичээл 86
Хичээл 87
Хичээл 88
Хичээл 89
Хичээл 90
Хичээл 91
Хичээл 92
Хичээл 93 Манай төслүүд
Хичээл 94 Эр, саар үгийн үсгийн үсэг
Хичээл 95
Хичээл 96
Хичээл 97
Хичээл 98
Хичээл 99
Хичээл 100
Хичээл 101 Тэмдэг үгийн үсгийн төгсгөлийн зөв бичих дүрэм
Хичээл 102
Хичээл 103 Рерих "Гадаадад ирсэн зочид"
Хичээл 104
Хичээл 105
Хичээл 106
Хичээл 107
Хичээл 108 Грабар "Хоёрдугаар сарын цэнхэр"
Хичээл 109 Мэдлэг шалгах
Хичээл 110
Хичээл 111 Давталт
төлөөний үг
Хичээл 112
Хичээл 113
Хичээл 114
Хичээл 115
Хичээл 116
Хичээл 117
Хичээл 118 "Төлөөлөгчийн үг" сэдвээр ерөнхий ойлголт
Хичээл 119
Хичээл 120 Давталт
Үйл үг
Хичээл 121
Хичээл 122
Хичээл 123
Хичээл 124
Хичээл 125
Хичээл 126
Хичээл 127 Үйл үгийн нэгдэл
Хичээл 128
Хичээл 129
Хичээл 130 Левитан "Хавар. Том ус"
Хичээл 131
Хичээл 132
Хичээл 133
Хичээл 134
Хичээл 135
Хичээл 136
Хичээл 137
Хичээл 138
Хичээл 139
Хичээл 140
Хичээл 141 Цуврал зурган дээр үндэслэн түүх зохиох
Хичээл 142
Хичээл 143
Хичээл 144
Хичээл 145
Хичээл 146
Хичээл 147 Давталт
Хичээл 148
Хичээл 149
Хичээл 150
Хичээл 151
Хичээл 152 Давталт
Хичээл 153 Яриа. Текст
Хичээл 154
Хичээл 155
Хичээл 156
Хичээл 157
Хичээл 158 Шишкин "Хөх тариа"
Хичээл 159
Хичээл 160
Хичээл 161
Хичээл 162
Хичээл 163
Хичээл 164
Хичээл 165
Хичээл 166 Үг хэлэх хэсэг
Хичээл 167
Хичээл 168 Давталт
Хичээл 169
Хичээл 170

Ном зүй

М.: 2014. - 341 х.

Энэхүү гарын авлага нь боловсролын байгууллагын багш, арга зүйчдэд зориулагдсан "БОЛОВСРОЛЫН ХИЧЭЭЛ" цуврал хичээлийн шинэчилсэн найруулгад багтсан болно. Энэхүү гарын авлагад Холбооны улсын боловсролын стандартын заалтын дагуу "Оросын сургууль" системийн сургалтын хэрэглэгдэхүүнийг ашиглан 4-р ангид орос хэлийг заах аргачлалыг тусгасан болно. Материалыг хичээлийн технологийн газрын зураг хэлбэрээр зохион байгуулдаг бөгөөд энэ нь оюутнуудын төлөвлөсөн үр дүнд хүрэхэд багшийн үйл ажиллагааг харуулах боломжийг олгодог - хувь хүн, сэдэв, мета-субъект - тэдэнд зориулсан бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагааг бий болгох. . Эдгээр гарын авлагын онцлог нь: - сурагч, багшийн боловсролын үйл ажиллагааны үе шат, төрлөөс хамааран материалыг бүтэцтэй болгосон; - тодорхой материал дээр салбар хоорондын холбоог тодруулсан; - сурагч бүрийн амжилтыг үнэлэх хэрэгсэл боловсруулсан.

Формат: pdf

Хэмжээ: 5.7 MB

Үзэх, татаж авах:drive.google

АГУУЛГА
Танилцуулга 3
Хичээл №1 6
Хичээл №2 8
Хичээл №3 10
Хичээл №4 12
Хичээл №5 14
Хичээл №6 16
Хичээл №7 18
Хичээл №8 20
Хичээл №9 22
Хичээл №10 24
Хичээл №11 26
Хичээл №12 28
Хичээл №13 30
Хичээл №14 32
Хичээл №15 34
Хичээл №16 36
Хичээл №17 38
Хичээл №18 40
Хичээл №19 42
Хичээл №20 44
Хичээл №21 46
Хичээл №22 48
Хичээл №23 50
Хичээл №24 52
Хичээл №25 54
Хичээл №26 56
Хичээл №27 58
Хичээл №28 60
Хичээл №29 62
Хичээл №30 64
Хичээл №31 66
Хичээл №32 68
Хичээл №33 70
Хичээл №34 72
Хичээл №35 74
Хичээл №36 76
Хичээл №37 78
Хичээл №38 80
Хичээл №39 82
Хичээл №40 84
Хичээл №41 86
Хичээл №42 88
Хичээл №43 90
Хичээл №44 92
Хичээл №45 94
Хичээл №46 96
Хичээл №47 98
Хичээл №48 100
Хичээл №49 102
Хичээл №50 104
Хичээл №51 106
Хичээл №52 108
Хичээл №53 PO
Хичээл №54 112
Хичээл №55 114
Хичээл №56 116
Хичээл №57 118
Хичээл №58 120
Хичээл №59 122
Хичээл №60 124
Хичээл №61 126
Хичээл №62 128
Хичээл №63 130
Хичээл №64 132
Хичээл №65 134
Хичээл №66 136
Хичээл №67 138
Хичээл №68 140
Хичээл №69 142
Хичээл №70 144
Хичээл №71 146
Хичээл №72 148
Хичээл №73 150
Хичээл №74 152
Хичээл №75 154
Хичээл №76 156
Хичээл №77 158
Хичээл №78 160
Хичээл №79 162
Хичээл №80 164
Хичээл №81 166
Хичээл №82 168
Хичээл №83 170
Хичээл №84 172
Хичээл №85 174
Хичээл №86 176
Хичээл №87 178
Хичээл №88 180
Хичээл №89 182
Хичээл №90 184
Хичээл №91 186
Хичээл №92 188
Хичээл №93 190
Хичээл №94 192
Хичээл №95 194
Хичээл №96 196
Хичээл №97 198
Хичээл №98 200
Хичээл №99 202
Хичээл №100 204
Хичээл №101 206
Хичээл №102 208
Хичээл №103 210
Хичээл №104 212
Хичээл №105 214
Хичээл №106 216
Хичээл №107 218
Хичээл №108 220
Хичээл №109 222
Хичээл №PO 224
Хичээл №111 226
Хичээл №112 228
Хичээл №230
Хичээл № 114 232
Хичээл № 115 234
Хичээл № 116 236
Хичээл № 117 238
Хичээл №118 240
Хичээл № 119 242
Хичээл № 120 244
Хичээл № 121 246
Хичээл № 122 248
Хичээлийн дугаар 123 250
Хичээл № 124 252
Хичээл № 125 254
Хичээл № 126 256
Хичээл № 127 258
Хичээлийн дугаар 128 260
Хичээл № 129 262
Хичээл No130 264
Хичээл № 131 266
Хичээл № 132 268
Хичээл No133 270
Хичээл № 134 272
Хичээл No135 274
Хичээл № 136 276
Хичээл № 137 278
Хичээл No138 280
Хичээл № 139 282
Хичээл №140 284
Хичээл № 141 286
Хичээл No142 288
Хичээлийн дугаар 143 290
Хичээл №144 292
Хичээл No145 294
Хичээл No146 296
Хичээл № 147 298
Хичээлийн дугаар 148 300
Хичээлийн дугаар 149 302
Хичээлийн дугаар 150 304
Хичээлийн дугаар 151 306
Хичээл No152 308
Хичээлийн дугаар 153 310
Хичээл No154 312
Хичээлийн дугаар 155 314
Хичээл No156 316
Хичээл No157 318
Хичээл №158 320
Хичээл №159-160 322
Хичээл № 161 324
Хичээл №162-163 326
Хичээл №164-165 328
Хичээл №166-167 330
Хичээл №168-169 332
Хичээл №170 334
Ашигласан материал 336

4-р ангийн хичээлийн технологийн газрын зураг (TKU) нь ерөнхий боловсролын сургуулийн багш нарт зориулагдсан "БОЛОВСРОЛЫН ХИЧЭЭЛ" цуврал хичээлийг боловсруулж дуусгасан болно. 1-3-р ангид TCU-ийн хэрэглээтэй ажиллаж байсан багш энэхүү сургалтын хэрэглэгдэхүүнийг Холбооны улсын боловсролын хоёрдугаар үеийн шаардлагын дагуу хичээлийг зохион бүтээх боломжийг олгодог ашигтай, тохиромжтой, үр дүнтэй хэрэгсэл гэдгийг сайн мэддэг. Стандарт. 4-р ангид зориулсан TCU хэлбэрийн хичээлийн боловсруулалт нь 4-р анги нь бага сургуулийн сүүлчийн элемент, үнэндээ үндсэн сургуулийн босго байдаг тул өмнөх ангиудаас хэд хэдэн мэдэгдэхүйц ялгаатай байна. Дөрөвдүгээр ангийн сурагчид ихээхэн хэмжээний мэдлэг, ур чадвар, чадвартай байдаг тул энэ гарын авлагад онолын материалыг танилцуулах хэлбэр нь илүү төвөгтэй байдаг. Одоо багш нь ойлголтын тодорхойлолтыг биш харин технологийн газрын зурагт тусгагдсан тодорхойлолтыг санал болгож болно. Онолын болон практик төлөвлөгөөний боловсролын үйлдлүүдийг гүйцэтгэх алгоритм нь оюутнуудын насны онцлогоос хамааран төвөгтэй байдаг. 4-р ангид зориулсан TCU нь бие даан, хосоор болон бүлгээр даалгавраа биелүүлэхэд хүүхдүүдийн бие даасан байдал нэмэгдсэнийг харуулж байна. Санал болгож буй дасгалын систем нь "энгийнээс нарийн төвөгтэй" аргыг хэрэгжүүлсэн хэвээр байгаа боловч дүн шинжилгээ, синтез, эргэцүүлэн бодох, логик дүгнэлтэд хүргэх, шалтгаан-үр дагаврын холбоог хайх зэрэг сэтгэцийн үйлдлүүд дагалддаг.
"Оросын сургууль" системийн UM K-ийн тэргүүлэх чиглэл бол төслийн үйл ажиллагаанд сургах явдал тул технологийн газрын зураг дээр заавал байх ёстой хичээлүүдийн нэг бол хичээлийн төсөл юм. Энэхүү гарын авлагад төслийн өмнөх судалгаа, бие даан, хосоор болон бүлгээр ажиллах, төслийн танилцуулга бэлтгэх, танилцуулга хийх, хамтын дүгнэлт гаргах, үзэсгэлэн зохион бүтээх, засвар үйлчилгээ хийх зэрэг үе шатуудын нарийвчилсан тайлбар бүхий хангалттай тооны хичээл-төслийг багтаасан болно. Миний амжилтын хавтас гэх мэт. Технологийн газрын зургийн дагуу сургасан хүүхдүүд төслийн үйл ажиллагааны ур чадвар сайн хөгжсөн үндсэн сургуульд ирдэг.


Хичээл 1 . САНАЛЫН ТУХАЙ ХЯМД СУРСАН

Зорилго:сурагчид өгүүлбэрийн чухал шинж чанаруудыг давтаж, нэгтгэн дүгнэх; яриан дахь өгүүлбэрийн үүргийг ажигла.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч.

III. Уран бичлэгийн минут.

IV. Үгсийн сан, зөв ​​бичгийн дүрмийн ажил.

- 4-р ангид үсгийн алдааг шалгадаггүй үгстэй үргэлжлүүлэн танилцдаг. Өнөөдөр та ямар үг сурахаа хараарай (багш шинэ үг бүхий карт тавьдаг):

Карт 1.Текст бичих. Цэг таслал тавих, дутуу үсгийг оруулах.

p..lyakh r..тэд талх хураах k..mbayny ажилладаг, тэнд тохиолдол байсан ба k..mbayna талбай дээр k..l..ski хэвээр дараа r..byatam. R..byatiski талбайн дундуур алхаж k..l..sku руу шүүс - том талх байх болно, тэдний тусламжийн хүүхдүүдэд баярлалаа.

Карт 2.Текст бичих. Алга болсон үсгүүдийг оруулна уу. Өгүүлбэрийн төгсгөлд тохирох тэмдгийг байрлуул.

Намар гэхэд л олон юм ургасан.. Д.. эвэртэй шар төмстэй, улаан м ..ки даган ачааны машинууд явж байна.

Карт 3.Өгүүлбэрийн төгсгөлд шаардлагатай тэмдгүүдийг тавьж текстийг бичнэ үү. Өгүүлбэрийн зорилгын дагуу өгүүлбэрийн төрлийг заана уу.

Та нар яагаад уйтгартай байна аа, харанхуй ой

Шувууд, цасан шуурга, цасан шуурганаас нисээрэй

Миний сурах цаг болсон, чи урагшаа явах цаг боллоо

IV. Саналын талаархи үндсэн мэдлэгийг шинэчлэх.

1. Өмнөх хичээл дээр зурсан схемийн дагуу саналын талаар олж мэдсэн зүйлээ давтах.

2. Самбар дээр бичсэн тексттэй ажиллах.

9-р сар ирлээ, эргэн тойрон ямар үзэсгэлэнтэй вэ, зураач бидэнд ямар өнгө өгсөн бэ - намар ой руу явцгаая, цэцэрлэгт хүрээлэнд бид хариултыг олох болно.

-Таны өмнө бичвэр байгаа гэж хэлж болох уу? Хариултаа зөвтгөөрэй.

- Өгүүлбэрүүдийн хил хязгаарыг ол. Ямар цэг таслал, яагаад хэрэглэх ёстой вэ?

Тайлбарын зорилгын дагуу өгүүлбэрийн төрлийг нэрлэнэ үү.

-Та эхний болон хоёрдугаар өгүүлбэр хоёулаа хүүрнэл өгүүлбэр гэж хэлсэн. Тэд яагаад өгүүлбэрийн төгсгөлд өөр өөр тэмдэг тавьсан бэ? (Учир нь эдгээр өгүүлбэрүүд өөр өөр аялгуугаар дуудагддаг.)

– Тэгэхээр өгүүлбэрийн төгсгөлийн тэмдэг нь зөвхөн өгүүлбэрийн зорилгоос хамаарч байна уу, эсвэл аялгуунаас ч хамаардаг уу? (Мэдэгдэлийн зорилго, аялгуунаас.)

Та ямар төрлийн интонацын өгүүлбэрийг мэддэг вэ?

- Өгүүлбэрийн аялгуу, зорилгоос хамааран өгүүлбэрийн төгсгөлд ямар цэг таслал байж болох вэ?

– Дүгнэлтээ сурах бичигт дурдсан дүгнэлттэй харьцуулна уу (х. 6).

V. Схемтэй ажиллах.

- Өмнө нь эмхэтгэсэн схемд бид өгүүлбэрийн төрлийг аялгуугаар нэмдэг.

VI. Сурах бичигтэй ажиллах:дасгал 5, 6, х. 5–6.

VII. Гэрийн даалгавар:дасгал 7, х. 6; Даалгавраа дуусгасны дараа яагаад гэсэн асуултын талаар бод.

VIII. Хичээлийн хураангуй.

Хичээл 3 . ҮНДСЭН БА ХОЁРДАГЧ

САНАЛЫН ГИШҮҮД

Зорилго:оюутнууд өгүүлбэрийн үндсэн болон туслах гишүүдийг таних чадварыг хөгжүүлэх; саналыг задлан шинжилж байна.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Хичээлийн сэдэв, зорилгын танилцуулга.

– 8-р хуудаснаас бидний хичээлээр сурах шинэ үг хэллэгийг олоорой.

- 11-ийн тоог бичихийн тулд хуучин орос хэл дээр гурван үгийг нэг дор хэрэглэх шаардлагатай байсан: арав дээр нэг, энэ нь "арав гаруй нэг" гэсэн утгатай. Цаг хугацаа өнгөрөхөд дуудлагын нөлөөн дор энэ үгсийн хослол нэг үг болж хувирав. Энэ үгийг яагаад хоёр үсгээр бичих шаардлагатайг та одоо тайлбарлаж өгнө үү n ?

- Тэмдэглэлийн дэвтэрт үгийг бичиж, стрессийг тэмдэглэж, шалгаагүй үсгийн доогуур зурж, энэ үгээр өгүүлбэр зохио.

IV. Сурах бичгийн асуултын гэрийн даалгаврыг шалгах(Жишээ нь 7, хуудас 6).

Хүүхдүүдийн хариулт дээр үндэслэн өгүүлбэрийн үндсэн гишүүдийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэсэн диаграммыг зурсан болно.

(өгүүлбэрийн дүрмийн үндэс)

сэдэв предикат

ДЭМБ? юу? тэр юу хийж байна вэ? (-ют)?

(Нэр үг) юу вэ?

(үйл үг, нэр.)

- Бид саналын гол гишүүдийн талаар Pochemuchki асуултад хариулсан?

"Өгүүлбэрт өгүүлбэрт сэдэв, угтвараас өөр үг байдаггүй гэж үү?" (Байна.)

- Эдгээр үгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Тэд юунд хэрэгтэй вэ?

V. Ажиглалт (өгүүлбэрт гол болон туслах гишүүд байгаа эсэх).Дасгал 8, х. 6–7.

Хоёр дахь текстэд ямар өгүүлбэрүүд байсан бэ? ( Зөвхөн саналын үндсэн гишүүдээс бүрдсэн.)

Эдгээр өгүүлбэрүүд юу гэж нэрлэгддэгийг та санаж байна уу? (Нийтлэг биш.)

Эхний текст дэх өгүүлбэрүүдийн талаар та юу хэлж чадах вэ? Яагаад? (Нийтлэг, учир нь тэд үндсэн гишүүдээс гадна хоёрдогч гишүүдтэй байдаг.)

VI. Диаграмм зурах.

VII. Санал тараах дасгал.

- Текстийг унших. Та энэ талаар юу хэлж чадах вэ? (Зөвхөн нийтлэг бус өгүүлбэрүүдээс бүрддэг тул илэрхийлэлгүй.)

-Текст юу гэж хэлсэн бэ? Та үүнийг яаж нэрлэх вэ?

- Текстийг тэмдэглэлийн дэвтэрт бичиж, өгүүлбэрүүдийг тараана. Өгүүлбэрүүдийн дүрмийн үндэслэлийн доогуур зур.

Тэнгэр хөмсгөө зангидан. Салхи архирч байна. Үүл хөдөлж байна. Аадар бороо эхэлнэ. Цуу яриа сонсогддог. Дусал унав. Бороо асгарлаа.

VIII. Бие даасан ажил.

Эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохио. Текстийн гарчиг. Өгүүлбэр бүрийн дүрмийн доогуур зур.

Зуны улиралд ах нар, зөгийн үүрээр амьдардаг байсан.

Тэд зөгий, өвөөгийн хамт тусалсан, учир нь тэд асарч байв.

Хөвгүүд, ирсэн, авч явсан, горхи, ус.

Хамтдаа, хамт, цуглуулсан, зөгийн бал, өвөө, анхилуун үнэртэй.

Бид зөгий, зуршил, залуусаа судалсан.

Намрын улиралд тэд хоол хийж, ач зээ, зөгий, хамт өвөлждөг, өвөө, к.

IX. Ерөнхий ойлголт(9-р дасгалын асуултууд дээр).

X. Гэрийн даалгавар:дасгал 10, х. найм.

XI. Хичээлийн хураангуй.

Хичээл 4 . ӨГҮҮЛБЭРИЙН ҮГИЙН ХОЛБОО.

ХЭЛБЭР

Зорилго:оюутнууд хэллэгийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; өгүүлбэрт тэдгээрийг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх; Эдгээр хэллэг дээр үндэслэн өгүүлбэр зохио.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Уран бичлэгийн минут.

III. Үгсийн сан, зөв ​​бичгийн дүрмийн ажил.

Самбар дээр (эсвэл үзүүлэх карт дээр) дараах үгсийг бичсэн болно.

б..тайрах, улаан буудай..ница, к..төмс, з..мляника, п..мидор, ..жин, м..лина, ..сина.

- Үгийг унш. Та тэдний талаар юу хэлж чадах вэ? (Толь бичгийн тэмдэглэгээгүй үсэгтэй үгс.)

- Энэ бүх үгсээс ямар бүлгүүдийг ялгаж болох вэ? (Хариултын сонголтууд: хус, улиас - мод; улаан буудай, овъёос нь үр тариа; төмс, улаан лооль нь хүнсний ногоо юм; гүзээлзгэнэ, бөөрөлзгөнө нь жимс юм.)Магадгүй хүүхдүүд үгсийг зөв бичгийн дүрмээр удирдан бүлэг болгон хуваах болно: өргөлтгүй эгшигтэй. д(хус, улаан буудай, төмс, гүзээлзгэнэ), өргөлтгүй эгшигтэй тухай(улиас, овъёос, улаан лооль), өргөлтгүй эгшигтэй а(төмс, бөөрөлзгөнө). Энэ тохиолдолд үг төмсхоёр өргөлтгүй эгшигтэй тул хоёр бүлэгт хуваагдана.

Та энэ бүх үгийг нэг үгээр яаж нэрлэж чадах вэ? (Ургамал.)

- Стрессийг харуулсан үгсийг тэмдэглэлийн дэвтэрт бичээрэй, дутуу үсгүүдийг оруулаарай.

Бие даасан даалгаврын хувьд та 2-р хичээлийн картыг ашиглаж болно.

IV. Энэ хэллэгийн талаархи үндсэн мэдлэгийг бодит болгох.

- Үгэнд тохирох нэр үгийг сонго ХусБид саяхан тэмдэглэсэн. (in өндөр хус, цагаан хус, буржгар хус, залуу хус гэх мэт)

- Та юу авсан бэ? (Үг хэллэг.)

Та хэллэгийн талаар юу мэддэг вэ? (Тэдгээр нь өгүүлбэрийн нэг хэсэг бөгөөд үндсэн ба хамааралтай гэсэн хоёр үгээс бүрдэнэ.)

- Нэрлэсэн хэллэг бүрийн үндсэн ба хамааралтай үгийг тодорхойл. Бид хэрхэн асуулт асуух вэ? (Үндсэн үгнээс хамааралтай үг хүртэл.)

V. Давталт.

1. Багшийн үг.

- Өнөөдөр бид хэллэг дээр ажиллаж байна: бид тэдгээрийг өгүүлбэрээс сонгож, эдгээр хэллэг дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиож, өгүүлбэр дэх үгсийн хоорондын холбоог тогтооно.

2. Сурах бичигтэй ажиллах.

1) Почемучкигийн асуулт: "Өгүүлбэр дэх үгс хоорондоо ямар холбоотой вэ?"

2) Сурагчдын хариултыг сурах бичгийн дүгнэлттэй харьцуулах (х. 8).

3) Өгүүлбэрийг задлан шинжлэх, хэллэгийг тодруулах дасгал хийх (дасгал 11, хуудас 8).

VII. Түлхүүр үгийн хослолд тулгуурлан өгүүллэг эмхэтгэх.

Хөгшин модны үндэс дор үнэгний нүх, хавар төрсөн, сохор бяцхан үнэг, болгоомжтой арчилж, дулаацуулж, удалгүй зүсэж, тоглох дуртай, хөгжилтэй, наранд шарж, анхааралтай ажигласан, халамжтай ээж.

-Таны түүх юуны тухай байх вэ? (Үнэг ба түүний бамбаруушны тухай.)

- Үүнийг мэдэхэд юу тусалсан бэ? (Толгой ба туслах хэллэгүүд.)

Өгүүлбэр бүрийн үндсэн ба хамааралтай үгийг амаар нэрлэнэ үү.

- Текстийг бичнэ үү. Хэрэв та тохирох гэж үзвэл өгүүллийн гарчгийг өөрчил. Аливаа саналд бичгээр дүн шинжилгээ хийх.

VIII. Гэрийн даалгавар:дасгал 12, х. 9.

IX. Хичээлийн хураангуй.

Хичээл 5 . TEXT. Бичвэрийн төрөл

Зорилго:оюутнууд текст, түүний бүтцийн талаархи санаагаа тодруулах; Төрөл бүрийн текстийг харьцуулах.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Асуудалтай асуултын мэдэгдэл, оюутнуудын хичээлийн сэдвийг томъёолох.

1. Асуудлын асуултын мэдэгдэл.

- Залуус та бүхний өмнө хоёр рекорд. Тэднийг унш. Та ямар сонирхолтой зүйлийг анзаарсан бэ, юу хэлэх вэ?

1) Халим бол асар том хөхтөн амьтан юм. Хөхтөн амьтан бол зулзагаа сүүгээр нь тэжээдэг амьтан юм. Сүү бол ашигтай бүтээгдэхүүн юм. Олон хоолыг хөргөгчинд хадгалах хэрэгтэй, эс тэгвээс тэдгээр нь мууддаг. Хоолны хордлогын үед эмчтэй зөвлөлдөх хэрэгтэй.

2) Дэлхийн хамгийн том амьтан бол халим юм. Тэр асар том боловч хоолой нь жижиг. Халимны амыг ирмэгийн дагуух захтай олон эвэр хавтан - халимны яс хаасан бололтой. Халим бүтэн амаа аваад сахалаараа шүүнэ. Ус асгарах боловч хавч, жижиг загас үлдэнэ. Халим нь усанд амьдардаг ч загас биш, харин араатан - хөхтөн амьтан юм. Халим нь бүх амьтдын нэгэн адил агаараар амьсгалдаг.

– Таны өмнө хоёр бичвэр байна гэдэгтэй санал нийлэх үү? Яагаад? Хариултаа зөвтгөөрэй. (Тэнд өгүүлбэрүүд нь утгаараа холбоотой бөгөөд нийтлэг сэдэвтэй тул текст нь зөвхөн хоёр дахь оруулга юм.)

2. Хичээлийн сэдвийг боловсруулах.

- Одоо бид өнөөдрийн хичээл дээр юу хийхээ бодож, хичээлийн сэдвийг өөрөө томъёолохыг хичээ.

– Одоо өөрийн таамаглалаа яагаад Бяцхан охин гэдэг асуулттай харьцуул. арав.

III. Текстийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг бодит болгох, нэгтгэх.

1. Текстийн талаар олж мэдсэн зүйлээ давтах.

- Тиймээс бид текстийн талаар мэддэг зүйлээ давтан хэлье. Текст дэх өгүүлбэрүүд утгаараа холбогдож, нийтлэг сэдэвтэй гэдгийг та аль хэдийн дурдсан. Текст нэг өгүүлбэрээс бүрдэх боломжтой юу? Яагаад? Текст гэж үзэхийн тулд хэдэн өгүүлбэр байх ёстой вэ? (Хоёр ба түүнээс дээш.)

2. Диаграмм зурах.

Текстийн талаарх мэдээллээ тусгах диаграмм хийхийг хичээцгээе.

3. Сурах бичигтэй ажиллах.

– Дүгнэлтээ сурах бичигт заасан дүрэмтэй харьцуулна уу (х. 10).

4. Дасгал хийх 13, х. арав.

IV. Төрөл бүрийн текстийг харьцуулах.

1. 14, 15, 16-р дасгалын текстийг оюутнууд бие даан унших.