D. Fonvizin ”Undervegetation. Presentation om ämnet ""Minor" D.I.

Denis Ivanovich Fonvizin. Komedi "Undergrown"

Litteraturlektion 8:e klass


DI. Fonvizin 1745-1792

Född i Moskva. Hans far, en markägare, tjänstgjorde som tjänsteman i Moskva och utmärktes av sin rättframhet, ärlighet och omutlighet.


  • 1755-1760 studerade han vid det adliga gymnasium vid Moskvas universitet.
  • År 1761 översatte Fonvizin på begäran av en av Moskvas bokhandlare fabeln om den danska litteraturens grundare från tyska. Ludwig Holberg . Totalt översatte Fonvizin 228 fabler.

  • 1768 skrevs "Brigaden", vilket gjorde starkt intryck.
  • Den 14 maj 1783 ägde premiären av komedin "The Minor" rum på scenen i Moskva Medox Theatre, vilket var en stor framgång.

Fonvizin dog i december 1792 och begravdes i Alexander Nevsky Lavra.



En adelsman som inte fick ordentlig utbildning, som därför förbjöds att träda i tjänst och gifta sig. (under Fonvizins tid).

  • En minderårig dunce, en dumbass, en tonåring (nu).

Prostakova

nee Skotinina (hon bar detta efternamn före sitt äktenskap).


Prostakova

Central negativ karaktär:

  • outbildad, okunnig, illvillig;
  • tillhör makten i familjen;
  • tvåsidig;
  • älskar sin son galet.

Prostakov

dumbom,

lura.


Prostakov

  • Viljesvag och svag;
  • Underkastar sig sin hustru och fruktar henne;
  • Har ingen åsikt;
  • Analfabet;
  • "han är ödmjuk" (enligt Pravdin).

Mitrofan

Översatt från grekiska betyder namnet "Mitrofan" "liknar sin mamma", en mammas pojke.


Mitrofan

  • Tvåsidig;
  • Okunnig, dum, lat;
  • Grov, grym;
  • Har en motvilja mot att studera;
  • Den enda aktiviteten är

jagar duvor.


Skotinin

bestialisk och bestialisk.


Skotinin

  • narcissistisk;
  • grym;
  • min enda passion är min kärlek till grisar.

Pravdin

  • Regeringstjänsteman;
  • Utbildad;
  • Helt tvärtom

Fru Prostakova.


Starodum

  • Ärlig;
  • Enkel;
  • Otålighet för

orättvisa.


Sophia

  • snäll, smart, klok;
  • Ärlig;
  • Utbildad.

Milo

  • Ung officer;
  • Utbildad;
  • Ärlig;
  • En värdig brudgum.

Överensstämmelse i konstruktionen av komedi med klassicismens lagar

Klassicismens lagar

Konstruktion av komedi

Regler för de "tre enheterna"

Enhet av plats

Prostakovs gods

Tidens enhet

Handlingen utspelar sig under en dag

Handlingens enhet

Tre utmanares kamp för rätten att bli Sophias man

Dela upp alla hjältar i positiva och negativa

Positiva hjältar: Starodum, Pravdin, Milon, Sophia

Negativa karaktärer: Prostakova, Prostakov, Mitrofan, Skotinin


Syftet med komedi är att utföra laster med skratt.

"Pratande" namn på karaktärer

Skotinin, Mitrofan, Prostakova, Vralman, Kuteikin, Pravdin, Starodum, Sophia (grekisk "visdom")

Alla de positiva hjältarna i Fonvizin, i enlighet med klassicismens regler, talar i "högt lugn", det korrekta litterära språket, eftersom de talar om de höga begreppen offentlig tjänst och moralisk plikt.

Huvudresultatet av komedin: lasten straffas och dygden segrar.


Inkonsekvenser i konstruktionen av komedi med klassicismens lagar

  • Författaren strävar efter en mer sanningsenlig skildring av livet. Mångfalden av karaktärer hos huvudkaraktärerna är den huvudsakliga avvikelsen från klassicismens traditioner.
  • Karaktärerna och bikaraktärerna är noggrant skrivna.
  • Det finns karaktärer som inte tydligt kan klassificeras som antingen positiva eller negativa hjältar (Eremeevna, Trishka, lärare). Författaren behöver dem för att avslöja livegenskap.

  • Varje karaktär är inte personifieringen av någon egenskap, utan en levande bild.
  • Förutom komiska scener innehåller pjäsen även bilder som avslöjar de svåra sidorna av livegenskapslivet och i klassicismens komedier var det inte tillåtet att blanda det komiska, heroiska och tragiska.

Realism i komedi

  • Bildernas tillförlitlighet
  • Porträtt av adlig familj och sociala relationer

Ämnen

  • problemet med adelns moraliska förfall
  • utbildningsproblem

Idé: Adelsmännens laglöshet.

  • Adelsmännen känner till och respekterar endast sina rättigheter, de har glömt sina plikter och
  • lätt bryta mot lagen.

1 rutschkana

2 rutschkana

Magiskt land! Där, förr i tiden, glänste Satirens tappra härskare, Fonvizin, frihetens vän... A.S. Pushkin

3 rutschkana

4 rutschkana

Född i en rik adelsfamilj. Från 1755 till 1760 studerade han vid gymnasium vid Moskvas universitet och 1761-1762 - vid filosofiska fakulteten vid samma universitet. Under studieåren ägnade han sig åt översättningar. 1762 blev Fonvizin översättare vid College of Foreign Affairs och flyttade till St. Petersburg.

5 rutschkana

En adelsman till födseln kom Fonvizin in i gymnastiksalen som precis hade öppnat vid Moskvas universitet vid tio års ålder. 1760 fördes han, bland de tio bästa studenterna, till S:t Petersburg för att träffa universitetets grundare, M.V. Lomonosov. En student på filosofiavdelningen etablerade sig Fonvizin genom att översätta från latin, franska och tyska. Hans utmärkta kunskaper i främmande språk ledde honom till att tjänstgöra i College of Foreign Affairs. I St. Petersburg kom han nära sin tids framstående författare - Derzhavin, Kheraskov, Knyazhnin...

6 rutschkana

Fonvizins litterära verksamhet började på 60-talet av 1700-talet. En nyfiken och kvick person, han skapades för att bli en satiriker. Och det fanns tillräckligt med skäl för bittra skratt i den ryska verkligheten på den tiden. Fonvizin såg att förskingrare, muttagare och karriärister hade samlats runt Katarina II:s tron, att vågor av bondeuppror var formidabla tecken på en förestående folkstorm.

7 rutschkana

Som ett resultat av kommunikation med en krets av unga fritänkande officerare skapade han "Meddelande till mina tjänare..." (1769) - ett satiriskt verk baserat på traditionerna från ryska fabler och satir. Samtidigt visade författaren intresse för drama, och han tänkte på idén om en original rysk satirisk komedi. Det första exemplet av detta slag var hans "Brigadier" (1766-1769).

8 glida

Drama som ett av könen fiktion skiljer sig väsentligt från text och episk främst genom att den är avsedd för framförande på scen. Dess innehåll består av tal, samtal med karaktärer i form av dialog (samtal mellan två eller flera karaktärer) och monolog (tal, berättelse, uttryck för tankar och känslor i första person). Karaktärernas tal åtföljs av anmärkningar - författarens instruktioner om handlingens inställning, karaktärernas interna tillstånd, deras ansiktsuttryck och gester.

Bild 9

Huvudtyperna av dramatiska verk är tragedi, drama, komedi. I komedi förlöjligas vissa aspekter av det sociala livet, negativa egenskaper och egenskaper hos människors karaktärer. Satir (av latin sature - blandning, mishmash) är en typ av serie som mest skoningslöst förlöjligar mänsklig ofullkomlighet, skarpt fördömer genom förlöjligande av mänskliga laster eller ofullkomligheten i mänskligt liv

10 rutschkana

I sitt mest betydande verk - komedin "The Minor" (1781) - pekar Fonvizin på roten till alla Rysslands problem - livegenskapen. Författaren utvärderar och bedömer inte mänskliga laster i sig, utan först och främst sociala relationer. Positiva hjältar - upplysta adelsmän - fördömer inte bara livegenskapen, utan kämpar mot den. Komedin bygger på akut social konflikt. Livet i prostakovernas hus presenteras inte som en sammanfattande bild av absurda seder, utan som ett system av relationer baserat på livegenskap.

11 rutschkana

Författaren skapar mångfacetterade karaktärer och avslöjar det inre dramat hos sådana negativa karaktärer som Eremeevna och Prostakova. Enligt N.V. Gogol är "The Minor" "... en verkligt social komedi." 1782 avgick Fonvizin och var endast engagerad i litterär verksamhet. 1783 publicerade han ett antal satiriska verk. Kejsarinnan själv svarade dem med irritation.

12 rutschkana

De sista åren av sitt liv var Fonvizin allvarligt sjuk (förlamning), men fortsatte att skriva till sin död. 1789 började han arbeta på den självbiografiska berättelsen "Frank Confession of My Deeds and Thoughts", men avslutade inte detta arbete. Berättelsen är ett underbart verk av rysk prosa. Här, i bilden av författaren, återskapas karaktären av en person och en författare - ryska i mentalitet, humor, ironi, det visas andlig rikedom en person som vet hur man höjer sig över sina svagheter och oförskräckt berättar om dem för sina landsmän.





1 av 4

Presentation om ämnet:

Bild nr 1

Bildbeskrivning:

Bild nr 2

Bildbeskrivning:

Appearance Minor - en komedi av Denis Ivanovich Fonvizin. Denna pjäs är hans mest kända verk och den mest repertoar av 1700-talets pjäs på den ryska scenen under efterföljande århundraden. Detta är den första sociopolitiska komedin i det ryska dramats historia. Författaren avslöjar i det lasterna i sitt samtida samhälle.

Bild nr 3

Bildbeskrivning:

Komedins hjältar Komedins hjältar är representanter för olika sociala skikt av 1700-talet i Ryssland: statsmän, adelsmän, livegna ägare, tjänare, självutnämnda fashionabla lärare. Huvudpersonerna: den okunniga Mitrofanushka själv och hans mor, 1700-talets livegna fru Prostakova, som kontrollerar allt och alla - i hennes händer finns hushållet med gårdsbetjänarna, som hon inte betraktar som människor, och hennes egna make, som hon kan slå utan att tveka, och uppfostran av sin son Mitrofan - i själva verket är hon inte belastad med hans uppväxt och utbildning, utan uppfyller bara flitigt samhällets fashionabla konventioner och hennes position i det: "Jag skäller, då Jag slåss, det är så huset håller ihop.”

Bild nr 4

Bildbeskrivning:

Betydelsen av pjäsen "The Minor" för en samtida Liksom andra pjäser från klassicismens era är "The Minor" okomplicerad i sin problematik - fördömandet av traditionell ädel utbildning och den "onda moralen", "vilden" i provinsen. adel; karaktärerna är tydligt uppdelade i positiva och negativa, de får meningsfulla efternamn (Prostakovs, Skotinins, Mitrofan - "manifestation av modern" på grekiska, Starodum, Milon, Pravdin, Sophia - "visdom" på grekiska, Tsyfirkin, Vralman, Kuteikin ). Komedin fick dock enorm popularitet bland allmänheten och läsarna inte bara på grund av de skickligt presenterade sociopolitiska frågorna, utan också på grund av de extremt levande bilderna av negativa karaktärer (de positiva visade sig vara mer som resonemang som förmedlar författarens poäng synsätt), dialogens livlighet, humor och många ökända citat ("Jag vill inte studera, jag vill gifta mig", "Detta är ondskans värdiga frukter"). Namnen Mitrofanushka och Prostakova blev kända namn.

Jag uppmärksammar dig på fragment av en dokumentärfilm om Fonvizin, en presentation för lektionssystemet om komedin "Minor" och ljudfiler.

Lektion 1. "Undergrowth" som en satirisk komedi. Handlingen och konflikten i komedin.

1. Fonvizin och hans komedi

Genomförande av läxor

· Vilka huvudstadier i Fonvizins liv noterade du när du gjorde dina läxor? (Född i Moskva i en familj av russifierade tyskar, han studerade bra på gymnasiet vid Moskvas universitet, flyttade till St. Petersburg, kände Lomonosov, blev intresserad av teater. Han började sin litterära karriär med översättningar av fabler och pjäser. Sedan arbetade han som översättare vid College of Foreign Affairs. Fonvizins första pjäs "Brigadier". Han var en nära medarbetare till Panin, som Katarina II hatade. "The Minor" sattes upp första gången den 24 september 1782. Men Fonvizin var tvungen att gå i pension efter det . Han skrev satiren "General Court Grammar", varefter han förbjöds att publicera. Sedan var det svårt att insjukna och dog vid 47 års ålder.)

· Låt oss titta på videor och svara på frågor (bilder 2-4)

Bild 2. Stamtavla. Barndom (tittar på en video)

Vad är ursprunget till familjen Fonvizin? (tyskt ursprung).

När dök de upp i Ryssland? (Fonvizins förfäder hamnade i Ryssland under Ivan den förskräckliges regeringstid, under det livländska kriget)

Var föddes Fonvizin? (i Moskva)

Vem är den uppkallad efter? (för att hedra sin förfader Denis)

Var och hur studerade han? (Jag studerade bra på gymnasiet vid Moskvas universitet)

Bild 3. Komedi "Minor"

Vilka brister avslöjar Fonvizin? (smickret, smygande, vildhet och livegenskapens grymhet)

I vems mun lade han sina innersta tankar? (I mynningen av Pravdin och Starodum)

Bild 4. Iscensätta en komedi

Var spelades komedin upp först? (I den gamla teatern på Tsaritsyns äng)

Vad sa prins Potemkin till Fonvizin efter släppet av komedin? ("Dö, Denis, du kan inte skriva bättre!")

Vad fördömde författaren i komedin? ("ondska värdiga frukter")

Vad betydde ordet "mindre" förr? (detta var namnet på adelsmän som inte hade uppnått myndig ålder)

2. Tillkännage ämnet för lektionen, mål, problem.

Ämnet för vårt samtal idag kommer att vara komedin av D.I. Fonvizin "Minor",

Och målet är att lösa problemet "Vad en sann adelsman bör vara och om den ryska adeln motsvarar dess syfte."

3. Frågesport om kunskap om komedi.

Ø Var utspelar sig komedin? (på Prostakovas egendom)

Ø Vem är Prostakovas sociala ursprung? (adelsdam, godsägare)

Ø Hur är Prostakova släkt med Skotinin? (bror)

Ø Vem är Prostakova släkt med Sophia? (elev, avlägsen släkting)

Ø Vem är Sophia släkt med Starodum? (farbror)

Ø Vad heter Mitrofans lärare? (Tsifikin, Vralman, Kuteikin)

Ø Vem är Eremeevna? (Mitrofans barnflicka)

Ø Vad heter Sophias fästman? (milon)

Ø Vem är Pravdin? (en representant för lagen som kom för att återställa ordningen på Prostakovas gods)

Ø Vad är Mitrofans favoritsysselsättning? (jaga duvor i duvslaget)

Ø Hur många friare har Sophia och vilka är de? (Milon, Skotinin, Mitrofan)

Ø Vem äger dessa ord:

o "Och ni boskap, kom närmare." (Prostakova)

o "På natten fortsatte jag att be om en drink. Jag värdade att äta en hel kanna kvass.” (Eremeevna)

o "Jag älskar grisar..., och i vårt grannskap finns det så stora grisar att det inte finns en enda av dem som, stående på bakbenen, inte skulle vara ett helt huvud längre än var och en av oss." (Skotinin)

o "Läs den själv! ... Jag kan ta emot brev, men jag säger alltid till någon annan att läsa dem.” (Prostakova)

o ”En okunnig utan själ är ett odjur. Den minsta gärning leder honom in i varje brott.” (Starodum)

4. Analys av komedi.

Bild 5. Låt oss komma ihåg teorin!

Vad är satir?

Det här är en typ av serie som förlöjligar och avslöjar sociala laster.

Vad är komedi?

Detta är en dramagenre där mänskliga eller moraliska laster satiriseras

Vilka är problemen med Fonvizins komedi?

1. Hur ska en sann adelsman vara - och uppfyller den ryska adeln sitt syfte?

2. Behovet av upplysning, utbildning - deras frånvaro..

3. Böndernas brist på rättigheter och godsägarnas godtycke.

U.: Det finns två berättelser i en komedi. Den ena löser en kärlekskonflikt, den andra löser en social och moralisk konflikt. Låt oss rita händelserna i dessa två konflikter.

T.P. Makogonenko: "Fonvizins konstnärliga innovation manifesterade sig i "The Minor"... i en handling som avslöjar den huvudsakliga historiska konflikten..."

· Finns det en kärleksrelation i pjäsen? (Ja. Och utåt är handlingen baserad på en kärlekskonflikt.)

Lösningen av kärlekskonflikten sker som utifrån, av Starodum: han förenar Sophia och Milon. Den dygdiga hjälten vinner.

Men för Fonvizin är kärlekskonflikten inte den huvudsakliga. Berättelsen om Sophias missöden utgör bara den bakgrund mot vilken pjäsens huvudkonflikt utspelas - den sociopolitiska.

· Mellan vilka finns det allvarliga meningsskiljaktigheter? Som?

Mellan livegna ägare och upplysta adelsmän (ondskans värld - förnuft, ondska - dygd, godtycke - lag). För att spåra utvecklingen av denna konflikt måste vi återigen vända oss till handlingen, som Fonvizin mästerligt bygger. Det visar sig vara multi-level, multi-strukturerad, därav flera storylines:

Så ett av problemen som Fonvizin tog upp var problemet med hur man utbildar en riktig medborgare. Fonvizin visar oss Mitrofans lärare. Berätta om dem.

Kontrollera individuella läxor

1. Berättelsen om Tsfirkin

2. Berättelsen om Kuteikin

3. Historien om Vralman

Ø Ett av sätten att skapa en serie var att använda "talande" efternamn. Vad säger lärarnas namn? (Tsifirkin - det här efternamnet antyder en matematiklärares specialitet. Kuteikin - från det föråldrade ordet "kutya" - kyrklig mat, en antydan om att Kuteikin kommer från kyrkliga ministrar. Vralman - en skarpt negativ egenskap, som antyder att bäraren av en sådan efternamnet är lögnare)

Ø Det sägs om Mitrofans "examen" att det i denna scen finns en sammandrabbning av sann upplysning och militant okunnighet. Håller du med om detta? Varför?

Ø Vem kan utbilda sådana okunniga lärare? Kan de uppfostra en sann medborgare, en god adelsman, en bildad person?

Ø Hur känner Prostakova om sin sons utbildning och uppfostran? (Hon älskar sin son galet och försöker skydda honom från att studera så att Mitrofanushka inte överanstränger sig. I ett försök att göra ett positivt intryck på Starodum säger hon till sitt barn: "Åtminstone för utseendets skull, studera, så att det når hans öron hur du arbetar, Mitrofanushka...” Matematik för henne är "tomhet", "dum vetenskap"; geografi behövs inte heller - "kusken tar dig dit du ska ändå..." Hon är uppriktigt övertygad om att vetenskap inte behövs, eftersom "även utan vetenskaper människor lever och har levt...")

Ø Är hon utbildad eller inte?

Ø Varför ska en sann adelsman utbildas?

Ø Varför tror du att komedin börjar med en scen med skräddaren Trishka?

Ø Vad lär vi oss om livet i Prostakovs hus genom att noggrant läsa akt 1?

Ø Vad lär vi oss av Prostakova och Skotinin om deras släktingar?

Ø Vilka är relationerna mellan familjemedlemmar? (från en styrkeposition).

Ø Vad är förhållandet mellan adelsmän och livegna? (d.5 yavl.4,5; d.1 yavl.4), markägares intressen?

Ø Vad är syftet med negativa hjältar? Visa vad och hur det inte ska vara.

Problemet med en sann adelsman demonstreras också i Starodums monologer. Starodum är en karaktär som uttrycker författarens ståndpunkt. En sådan karaktär kallades en resonerar.

Kontrollera individuella läxor:

Ø Berätta vad Starodum pratar om, vilka laster han avslöjar i sina monologer?

Läxa:

1. Fyll i tabellen över Prostakovas talegenskaper. (*Bild 12) (Enskild uppgift: dramatisering av 1-4 fenomen i 1 akt)

2. Lär dig definitionerna av satir och komedi

Lektion 2. "Underväxt" som en komedi av klassicismen

1. Kontrollera läxor

Ø Talkarakterisering är det främsta sättet att skapa en bild i ett dramatiskt verk. Varför?

Ø Vilka ord dominerar i fru Prostakovas tal?

Ø Pratar hon likadant med alla? Med vem och hur?

Ø Läs upp vilka ord som dominerar i hennes samtal med olika människor

Ø Beroende på situationen kan hon tala olika till en person. Bevisa det

Ø Vilken slutsats kan vi dra av Prostakovas talegenskaper om egenskaperna hos hennes karaktär?

Ø Vilken slutsats kan vi dra om Fonvizin som dramatiker?

2. Lärarens ord. Inspelning av föreläsningen.

"Mer än tvåhundra år har gått sedan den första föreställningen av "The Minor", men Fonvizins komedi framförs framgångsrikt på scenen i den moderna teatern, vilket betyder att "tidernas flod i sin brådska" inte har svalt upp den artonde -århundradespel. Och vi förklarar detta fenomen med det faktum att pjäsen, skapad i klassicismens era, med dess egenskaper, tack vare författarens talang, gick utöver klassicismens räckvidd och intog en mycket speciell plats i ryskt drama. Idag kommer vi att identifiera egenskaperna hos klassicismen i den, och också hitta de funktioner som skiljer komedi från klassicistiska verk.

Men först måste du bekanta dig med klassicismen som litteraturens riktning.

Inom litteratur och konst finns följande riktningar:

1. Klassicism

3. Romantik

4. Realism

5. Modernism

Klassicism är ett konstnärligt system som har utvecklats inte bara inom litteraturen, utan också inom måleri, skulptur, arkitektur, landskapskonst och musik. Detta är vad vi kommer att prata om idag.

(* uppgiftsförklaring: fyll tabellen med svar)

Klassicismen utvecklades under 1600-talets Frankrike, vilket speglar uppkomsten av absolutism, eller absolut monarki.

Själva namnet klassicism (från latinets Сlassicus - exemplariskt) betonade det faktum att konstnärerna i denna rörelse ärvde de gamla "klassikerna". Men klassicisterna tog inte allt från grekerna och romarna, utan bara vad de ansåg var förkroppsligandet av ordning, logik och harmoni. Som ni vet är antik arkitektur baserad på principen om raka linjer eller en perfekt cirkel. Klassicister uppfattade det som ett uttryck för förnuftets och logikens prioritet framför känslor. Klassicister var också imponerade av antik konst eftersom patriotiska och medborgerliga teman var allmänt representerade i den.

Klassicismens principer

Grunden för allt är sinnet. Bara det som är rimligt är vackert.

Huvuduppgiften är att stärka den absoluta monarkin, monarken är förkroppsligandet av förnuftet.

Huvudtemat är konflikten mellan personliga och civila intressen, känslor och plikter

En persons högsta värdighet är pliktuppfyllelse, service till statsidén

Antikens arv som förebild

(Muntlig förklaring: handlingen överfördes till en annan tid, inte bara i syfte att imitera gamla modeller, utan också för att det bekanta livet inte skulle störa betraktarens eller läsarens uppfattning av idéer)

Imitation av "dekorerad" natur

Versailles, de franska kungarnas residens, var stolt över sin park, designad av Andre Le Nôtre. Naturen antog rationella, ibland strikt geometriska former i honom, föreskrivna för henne av det mänskliga sinnet. Parken kännetecknades av den tydliga symmetrin av gränder och dammar, strikt kalibrerade rader av trimmade träd och rabatter och den högtidliga värdigheten hos statyerna som finns i den.

Den ryska Petrodvorets är också ett underbart exempel på trädgårdskonst. Även om det skapades nästan ett sekel senare, förkroppsligade det, liksom Versailles, många av klassicismens styrkor. Konceptet och genomförandet av projektet tillhör Andreas Schlüter och Bartholomew Rastrelli. Först och främst är detta den strikta interna proportionaliteten hos den storslagna ensemblen som helhet, som kombinerar arkitektoniska strukturer, enorma fontänkaskader, skulpturella grupper och en strikt layout av parken, slående i sin rymd och renhet av proportioner.

Före dig ligger den största Peterhof-fontänen, "Samson Tearing the Lion's Jaw", skapad av skulptören Mikhail Kozlovsky.

Ø Varför tror du att detta är ett klassiskt verk? (Forntida hjälte, hans skönhet, patriotiska teman, glorifiering av monarken)

Klassicismens målare var inte mindre trogna denna rörelses principer än arkitekterna.

Ø Hitta här klassicismens drag

Den franska klassicismens teoretiker, Nicolas Boileau-Depreo, beskrev i sitt verk "Poetisk konst" klassicismens principer i litteraturen.

Grundläggande krav på klassicismen i litteraturen

1. Hjältar är "bilder utan ansikten". De förändras inte, eftersom de är exponenter för allmänna sanningar.

2. Användningen av vanligt språk var uteslutet

3. Krav på kompositionsstränghet

4. Iakttagande av tre enheter i arbetet: tid, plats och handling.

5. Strikt indelning i genrer.

6. Rollsystem

"Hög": tragedier, episka dikter, oder, psalmer

"Låg": komedier, satirer, fabler

Att blanda genrer ansågs oacceptabelt!

Men Molieres åsikt: "Komedins uppgift är att förkasta laster."

3. Analytiskt arbete

Ø Låt oss komma ihåg vilken genre klassikerna ansåg som komedi? (Låg.)

Ø Varför? (Låga hjältar, levande liv ("lågt"), vardag, låga passioner.)

Ø Är Fonvizins verk verkligen en komedi? Vad gör hon narr av?

Ø - Vilken är den idealiska personen för klassicister? (En dygdig, laglydig, upplyst, utbildad, väluppfostrad medborgare som tjänar till fosterlandets bästa.)

Ø Finns det en sådan hjälte i Fonvizins komedi? (Ja, det här är Starodum, Pravdin)

Ø Vilka idéer bekänner de sig till?

Ø Finns det en tidsenhet i komedi?

Ø Bibehålls enhetens enhet?

Ø Upprätthålls enhetligheten? (Nej, det finns två konflikter, två storylines)

Ø Finns det en uppdelning i positiva och negativa karaktärer?

Ø Vad tror Fonvizin på som författare av upplysningens tidevarv? (Tro på förnuftet, att lag och utbildning kan korrigera samhällets moral, är ett direkt uttryck för författarens ideal.)

Ø Vilka klassicismens kanoner frångår författaren?

Ø 1. Ett hjälteschema, en bärare av en kvalitet (för Fonvizin - individuella egenskaper, typer). Exempel? (U godsaker Fonvizin skapar en biografi, som till exempel Starodum)

Ø 2. Extern komedi, byggd på farsartade scener - komiska scener sammanflätade med handlingen, som utgör dess grund, skrattet har negationens kraft. Exempel?

Ø 3. Genrens renhet - en blandning av genrer (satir och humor). Exempel?

Ø 4. Bilder av positiva hjältar är egenskaper hos riktigt nya människor. Exempel?

Ø 5. Konventionell plats för handling, fiktiva bilder av livet - en specifik plats för handling, sanna bilder av vardagslivet. Exempel?

Ø 6. Mer betingade karaktärer - karaktärernas betingning efter miljö, uppfostran. Exempel?

Låt oss nu övergå till frågan om att skapa en serie

Svar. Fonvizin använder "talande" namn och självexponerande fraser.

Fråga. Dessa är traditionella tekniker för klassicismens komedi. Var uppmärksam på utseendet på scener med extra plot, dvs. scener som inte är relaterade till handlingen, som var helt ny i rysk dramatik. Nämn sådana scener. Vad tror du att detta gav författaren?

Svar. Extra-plottscener är till exempel scenen med att prova en kaftan, Prostakovas samtal med sin bror, med Eremeevna. De gjorde det möjligt för författaren att fördjupa sin förståelse för den okulterade godsägarfamiljen, det låga i dess krav och strävanden, frånvaron av höga ideal och orimligheten i en sådan inom familjen struktur. Allt detta övertygade tittaren om sanningen och vitaliteten i det som hände på scenen.

Ø "Varför ses dessa scener med genuint intresse?" (de negativa hjältarnas karaktärer visade sig vara mer vitala, djupare, mer intressanta.)

Detta hände av ett antal anledningar: dramatikern försökte förklara karaktärernas karaktärer genom deras levnadsvillkor och uppväxt.

Ø Bevisa detta med exempel från komedi.

De negativa hjältarnas tal sätter igång hjältarnas individuella egenskaper, vi har redan noterat detta i exemplet med Prostakovas talegenskaper.

Ø Identifiera ett annat inslag i komedin "The Minor", med utgångspunkt från Vyazemskys ord om Prostakova: "Hennes bild står på gränsen mellan tragedi och komedi."

Fråga. Vilket viktigaste drag uppmärksammades av P. Vyazemsky?

Svar. Komedin kombinerar det sorgliga och roliga, det sublima och det vanliga. Och detta var nytt för klassicismen.

Ø "Vad såg du som särdragen med komedins slut?" (lasten straffas, dygden segrar. I själva verket hände detta inte, eftersom hjältarna inte tog dygdens väg, vilket skulle motsäga deras moraliska väsen.)

" Naturligtvis är komedin "Nedorosl" ett verk av rysk klassicism. Men det är ursprunget till den ryska realistiska litteraturen. I Fonvizins pjäs är allt ryskt, nationellt: tema, handling, konflikt, karaktärer. Fonvizins stora förtjänst är att han, inom ramen för klassicistiska regler och konventioner, lyckades förstöra många av dem och skapade ett verk som var djupt nyskapande både till innehåll och i konstnärlig form.

Ø Avslutande vårt samtal, låt oss försöka svara på några fler frågor: "Tror du att för vår tid, som är mycket svår, genomsyrad av en törst efter pengar och makt, är de idéer som är så kära för Fonvizin hållbara?

Ø Är idéerna om medborgarskap och service till fosterlandet, så älskade av klassicister, föråldrade idag?

Läxa:

1. Lär dig föreläsningen

  • #1

    Super! Barnen var förtjusta. Detta är det bästa av allt som erbjuds på Internet. Tack!!!

  • #2

    Tack så mycket, jag lämnar in litteraturen, jag bestämde mig för att upprepa hela skolans läroplan från början till slut - dina videor kom till nytta! Kort, tydligt, begripligt. Jag uttrycker min djupa tacksamhet till dig!

  • #3

Bild 2

Syftet med studien: att bekanta dig med D. I. Fonvizins liv och arbete och hans komedi "Minor" Mål: 1. Studera biografin om D. I. Fonvizin; 2. Bekanta dig med historien om komedin "Minor"; 3. Beskriv karaktärerna i denna komedi; 4. Ta reda på betydelsen och det moderna ljudet av komedi. Verkets praktiska betydelse: materialet i denna studie kan användas i litteraturlektioner när man studerar komedin av D.I. Fonvizin "Undervuxen" i 9:e klass.

Bild 3

Fonvizin Denis Ivanovich (1744 - 1792), dramatiker, prosaförfattare. Född den 14 april i Moskva i en rik adelsfamilj. Fick en utmärkt hemundervisning. 1755 - 60 studerade han vid gymnasiet vid Moskvas universitet, sedan ett år vid universitetets filosofiska fakultet. 1769 blev Fonvizin sekreterare för chefen för College of Foreign Affairs - N. Panin, läraren till arvtagaren till tronen. De fördes samman av deras motstånd mot Katarina II:s regering och övertygelsen att Ryssland behövde "grundläggande lagar". 1777 - 78 reste han utomlands, till Frankrike och Tyskland, vilket han senare skrev om i "Notes of the First Traveler", som spelade en avgörande roll i utvecklingen av rysk prosa. I den atmosfär av reaktion som inträdde efter undertryckandet av Pugachev-upproret, skapade Fonvizin sitt mest betydelsefulla verk - komedin "The Minor" (1781). Det indikerar direkt roten till alla Rysslands missförhållanden – livegenskap och offentlig okunnighet, som enligt Fonvizin kan övervinnas genom reformer i upplysningens anda. I mars 1782, efter att Panin tagits bort från verksamheten, avgick han och bestämde sig för att helt och hållet ägna sig åt litterär kreativitet. År 1783 publicerade han ett antal satiriska verk: "The Experience of a Russian Estatesman", "Petition to the Russian Minevra from Russian Writers", "The Narrative of an Imaginary Deaf and Mute". 1784 - 85 besökte Fonvizin Tyskland och Italien, publicerad anonymt den franska"The Life of Count Nikita Ivanovich Panin", målar bilden av en idealisk upplyst adelsman. Under de sista åren av sitt liv var författaren allvarligt sjuk, men gav inte upp sina litterära sysselsättningar: han började den självbiografiska berättelsen "En uppriktig bekännelse i mina gärningar och tankar" (den var inte avslutad, men till och med i sin ofullbordade form det är ett underbart exempel på rysk prosa). Den 1 december 1972 dog Fonvizin i St Petersburg. Begravd i Alexander Nevsky Lavra.1 Fonvizin Denis Ivanovich (1744-1792)

Bild 4

Fonvizins komedi är en pjäs om en tonåring, om hans monstruösa uppväxt, som förvandlar en tonåring till en grym och lat varelse. Före Fonvizins komedi bar ordet "minor" inte negativ semantik. Tonåringar under femton år kallades minderåriga, d.v.s. den ålder som Peter I bestämde för att tillträda tjänsten. 1736 förlängdes vistelsetiden i "undervegetationen" till tjugo år. Dekretet om adelns frihet avskaffade den obligatoriska militärtjänsten och gav adelsmän rätten att tjänstgöra eller inte tjänstgöra, men bekräftade den obligatoriska utbildningen som infördes under Peter I. Prostakova följer lagen, även om hon inte godkänner den. Hon vet också att många, inklusive de från hennes familj, kringgår lagen. Mitrofanushka har studerat i fyra år nu, men Prostakova vill ha honom hos henne i tio år.

Bild 5

Komedins historia

Fonvizin arbetade på en komedi i ungefär tre år. Premiären ägde rum 1782. Produktionen av "The Minor" var förknippad med många svårigheter. Efter att ha fått avslag i St. Petersburg åkte dramatikern till Moskva i maj 1782 med skådespelaren I. A. Dmitrevsky. Men även här väntar honom ett misslyckande: "Moskvas ryska teatercensor", skrämd av djärvheten i många av raderna, låter inte komedin gå upp på scenen. Några månader senare lyckades Fonvizin fortfarande "bryta igenom" produktionen av komedin: den 24 september 1782 ägde premiären rum i St. Petersburg. Den extraordinära framgången för pjäsen "The Minor" när den först sattes upp på Free Russian Theatre på Tsaritsyn Meadow vittnade av den okände författaren till "Dramatic Dictionary": "Teatern var ojämförligt fylld, och publiken applåderade pjäsen av kasta plånböcker." Och den 14 maj 1783 spelades pjäsen för första gången i Moskva, på scenen i Medox-teatern. Framgången för "Nedorosl" i Moskva var enorm. Det sattes upp av universitetsstudenter. Många amatörproduktioner dök upp.

Bild 6

Karaktärer Simpletons. Fru Prostakova är hans fru, pjäsens negativa karaktär. Hon älskar sin son väldigt mycket och strävar efter att gifta sig med honom med Sophia. Hon är adelsdam, därför tror hon att allt är tillåtet för henne. Mitrofan är deras son, en undervegetation. Ganska likgiltig för alla omkring honom och även en slapp pojke, utåt älskar han sin mamma väldigt mycket, men låtsas bara på grund av hennes auktoritet. I finalen skickas han till armén, och han visar vad han verkligen tycker om sin mamma ("Bli av med dig själv, mamma, hur du påtvingade dig..."). Eremeevna, mamma (det vill säga sjuksköterska) Mitrofanova. Pravdin. Starodum är Sophias farbror och vårdnadshavare. Det var på grund av hans tillstånd som Prostakova försökte gifta sig med Mitrofan med Sophia. Sophia är Starodums systerdotter. Milon är Sophias älskare, det var han som förhindrade hennes kidnappning. Mr. Skotinin är bror till fru Prostakova. Kuteikin är seminarist. Tsyfirkin är en pensionerad sergeant. Vralman är lärare. Trishka är en självlärd skräddare. Prostakovs tjänare.

Bild 7

Prostakovs

Fru Prostokova PROSTOKOV

Bild 8

Skotinin

  • Bild 9

    Mitrofanushka

  • Bild 10

    Mindre karaktärer

    Sophia Starodum

    Bild 11

    Pravdin Milon

    Bild 12

    Kuteikin Tsifikin

    Bild 13

    Eremeevna Vralman

    Bild 14

    Betydelsen av komedi

    Fonvizins komedi lästes och studerades av alla efterföljande generationer - från Pushkin, Gogol, Lermontov till vår tid. Meningen med pjäsen är bestående: Katarina II förstod dock den frihetsälskande betydelsen av verket, som vågade kränka statliga och sociala grunder. "Efter publiceringen av ett antal satiriska verk 1783, undertrycktes Fonvizins försök att publicera något i tryck av kejsarinnan själv. Under det sista decenniet av hennes regeringstid följde Catherine II öppet den grym reaktionens väg, för vilken Fonvizin också blev ett offer. Trots sin svåra sjukdom var han ivrig att komma tillbaka till jobbet. 1788 bestämde han sig för att publicera tidningen "Starodum", fick tillstånd och började förbereda material, men på order av Catherine förbjöds tidningen. Kort före sin död bad Fonvizin Catherine om tillåtelse att publicera en översättning av Tacitus, men tillstånd gavs inte.”

    Bild 15

    Data

    Det finns en legend om att prins Potemkin efter premiären av "The Minor" i St. Petersburg gick fram till Fonvizin och sa: "Dö, Denis, du kan inte skriva bättre." Men enligt historiker kunde Potemkin inte säga detta, eftersom han inte var i St. Petersburg vid det tillfället. Enligt en annan version tillhör dessa ord Derzhavin och inte prins Potemkin. Medan han studerade på Nizhyn-gymnasiet, spelade Nikolai Gogol rollen som Prostakova i studentföreställningar.

    Bild 16

    Modernt ljud av komedi

  • Bild 17

    Bibliografi

    1. Fonvizin, D.I. Mindre. / D.I. Fonvizin – [Elektronisk resurs]. – http://ilibrary.ru/text/1098/p. 5/index.html 2. Belinsky, V.G. Fullständig sammansättning av skrifter. T. 5. / V.G. Belinsky - M.: Utbildning, 1954. - 647 sid. 3. Vsevolodsky-Gerngross, V.N. Fonvizin-dramatiker. / V.N. Vsevolodsky-Gerngross – M.: Prosveshchnie, 1960. – 141 sid. 4. Glukhov, V.I. Bildandet av realism i rysk litteratur på 1700- och början av 1800-talet. / IN OCH. Glukhov – Volgograd: Nauka, 1976. – 167 s. 5. Gukovsky, G.A. Essäer om rysk litteratur på 1700-talet. / G.A. Gukovsky – L.: Bok, 1938. – 318 sid. 6. Gukovsky, G.A. Rysk litteratur från 1700-talet. / G.A. Gukovsky – [Elektronisk resurs]. – http://obuk.ru/science/39261-gukovskijj-g.a.-russkaja-literatura.html 7. Klyuchevsky, V.O. Litterära porträtt. / V.O. Klyuchevsky - M.: Education, 1991. - 256 s. 8. Lebedeva, O.B. Historien om rysk litteratur på 1700-talet. / HANDLA OM. Lebedeva – [Elektronisk resurs]. – http://www.infoliolib.info/philol/lebedeva/fonv.html#4 9. Lebedeva, O.B. Rysk högkomedi från 1700-talet: Genesis och genrens poetik. / HANDLA OM. Lebedeva – Tomsk: Nauka, 1996. – 327 s. – ISBN 978–5–98916–018–1 10. Makogonenko, G.P. Från Fonvizin till Pushkin. / G.P. Makogonenko – [Elektronisk resurs]. – http://www.repetitor.org/materials/fonvizin1.html 11. Orlov, P.A. Historien om rysk litteratur på 1700-talet. / P.A. Orlov – [Elektronisk resurs]. – http://www.twirpx.com/file/71847/ 12. Pigarev, K.V. Fonvizins kreativitet. / K.V. Pigarev – [Elektronisk resurs]. – http://www.repetitor.org/materials/fonvizin2.html 13. Sacharov, V.I.D.I. Fonvizin. Satir är en modig härskare. / IN OCH. Sacharov – [Elektronisk resurs]. – http://archives.narod.ru/Fonvizin.htm

    Visa alla bilder