Nastavni planovi za ruski jezik 4. II

Ruski jezik. 4. razred. Planovi lekcija za udžbenik Kanakina V.P., Goretsky V.G.

Uz udžbenik:

M.: 2017. - 494 str.

Priručnik predstavlja razvoj lekcija na ruskom jeziku za 4. razred prema nastavnim materijalima V.P. Kanakina, V.G. Goretsky ("Škola Rusije"), sastavljen u skladu sa zahtjevima Saveznog državnog obrazovnog standarda. Ovdje će učitelj pronaći sve što je potrebno za kvalitetnu pripremu za nastavu i njezino izvođenje: tematsko planiranje obrazovnog materijala, detaljne scenarije lekcija, tekstove diktata, zanimljiv materijal za igru. Namijenjeno učiteljima razredne nastave, studentima pedagoških sveučilišta i visokih škola.

Format: pdf

Veličina: 9,4 MB

Preuzimanje datoteka: yandex.disk

Predložena publikacija sadrži razvoj lekcija na ruskom jeziku za 4. razred, sastavljen u skladu sa zahtjevima Saveznog državnog obrazovnog standarda, a prvenstveno je usmjeren na rad u kombinaciji s udžbenikom V.P. Kanakina, V.G. Gorecki (M.: Prosvjetljenje).
Zadaća priručnika je da učitelju što više olakša i pripremu za nastavni sat i rad na satu. Uključene lekcije upoznavanja s novim materijalom, konsolidacija, projektne aktivnosti.
Priprema projekata ne traje više od dva tjedna. Rad se odvija zajedno s roditeljima, profesor pomaže samo u odabiru teme (po želji učenici sami mogu izabrati temu). Učenici izrađuju projekte na A4 listovima, tekst se kuca na računalu (s fotografijama). Rad se može odvijati u grupama, parovima ili individualno.
Nastavnik može koristiti predložene scenarije lekcije bilo u cijelosti ili djelomično, uključujući u svom planu lekcije.
Nastava se temelji na načelima aktivnog učenja i uključuje praktičan rad, rad u skupinama i parovima, samostalni rad uz različite oblike provjere. Od prvih sati učenici koriste tehnike samoprovjeravanja i međusobnog provjeravanja.

Pedagoški

cilj

Stvoriti uvjete za određivanje gramatičkih obilježja imenica, pridjeva, zamjenica; raščlanjivanje rečenice po rečeničnim članovima, sintaktička analiza rečenice

Vrsta lekcije

Kontrola znanja i načina djelovanja/rješavanja pojedinog problema

Planirani

rezultate

(predmet)

Odrediti gramatička obilježja imenica, pridjeva, zamjenica; izvršiti raščlanjivanje rečenice po rečeničnim članovima, sintaktičku analizu rečenice

Osobno

rezultate

Procjenjuju vlastite obrazovne aktivnosti: svoja postignuća, samostalnost, inicijativu, odgovornost, razloge neuspjeha

Univerzalni

aktivnosti učenja

(metasubjekt)

Kognitivni: prizvati iz sjećanja podatke potrebne za rješavanje obrazovnog problema.

Regulatorno: planirati rješenje obrazovnog problema: izgraditi slijed potrebnih operacija

(algoritam radnji); analizirati emocionalna stanja dobivena uspješnim (neuspješnim) aktivnostima, procijeniti njihov utjecaj na raspoloženje osobe

Glavni

Gramatički znakovi imenica, pridjeva, zamjenica. Analiza prijedloga članova prijedloga. Raščlanjivanje rečenice

Skripta lekcije

Faze lekcije

Oblici, metode,

metodološki

trikovi

Aktivnost nastavnika

Aktivnosti učenika

Oblik

kontrolirati

Provedeno

akcije

Formirano

vještine

I. Motivacija za aktivnosti učenja

(Organizacijsko vrijeme)

Frontalni. Verbalni. učiteljeva riječ

Pozdravlja učenike.

Volim kad se sretnemo

Mi smo prijatelji i rođaci

"Dobro jutro",

"Dobra večer",

"Laku noć", kažemo.

A. Jašin

- Provjerite spremnost

na lekciju

Dobrodošli učitelji. Organizirajte svoje radno mjesto

Pokažite volju za rad u nastavi

II. Kaligrafija

Pojedinac.

Praktično. Pismo

uho ugljen kut

Izvršite slovo prema modelu

Razviti kaligrafiju

Ispravno pisanje

III. Izjava zadatka učenja

Frontalni. Verbalni. Poruka učiteljice

Obavještava temu lekcije, formulira zadatak učenja

Slušajte učitelje

Prihvatiti zadatak učenja koji je formulirao učitelj

IV. Kontrola znanja i načina djelovanja

Pojedinac. Praktično. Test

Komentira zadatke kontrolnog rada, organizira njihovu provedbu

(vidi privitak)

Izvoditi ispitni zadaci

Ocijenite rezultat rada, određuju što je već naučeno i što tek treba naučiti, svjesni su kvalitete i razine usvojenosti

Test

V. Odraz obrazovne aktivnosti u satu (ukupno)

Frontalni.

Verbalni.

Razgovor

Koji je zadatak bio pred nama?

- Jesi li to uspio riješiti?

- Tko je obavio posao?

Tko je imao problema? Zašto?

Odgovori na pitanje

otvoreno shvatiti
te ocijeniti njihov učinak u učionici

Sesija pitanja. Samoregulacija

opcija 1

1. Ispiši sve pridjeve iz rečenice i označi njihov broj, rod, padež.

2. Izvršite morfološku analizu odabrane imenice.Počinje dolazak prvih ptica selica topovi.

3. Pročitajte tekst. Zamjenice napiši u obliku 2. i 3. lica množine.

LIŠĆE I KORIJENJE

Leaves je rekao:

Posljednja zraka sunca obasjala je vrhove hrastova.

Vidjeli smo zebru i slona u zoološkom vrtu.

(poticajna, neuzvična, gramatička osnovavidio zebru i slona,široko rasprostranjena, postoje homogeni članovi.)

6 (neobavezno). Zapiši rečenice u kojima je subjekt iskazan imenicom.

opcija 2

1. Iz rečenice ispiši kvalitetni pridjev i napravi njegovu morfološku analizu.Proljetno nebo plavo je sjalo kroz tanku mrežu golih brezovih grana.

2. Izvršite morfološku analizu odabrane riječi.Lastavica je ispod sagradila gnijezdo krov staje.

3. Pročitajte tekst. Pronađi i zapiši sve zamjenice u obliku 1. lica množine.

LIŠĆE I KORIJENJE

Leaves je rekao:

- Kako smo zeleni i lijepi. Nudimo hladovinu. Ljudi se odmaraju pod našim hladom. Ptice nam lete. Pjevaju i prave gnijezda. I korijenje reče lišću:

Osušit ćeš se u jesen. U proljeće će na vašem mjestu izrasti novo lišće. I bez nas neće biti cijelog stabla, a neće biti ni vas, lišća.

4. Raščlanite prijedlog po članovima.Pod smrekom se skrivao veliki vrganj.

5. Provjerite karakteristike ponude. Ako postoje pogreške, pismeno ih ispravite.U našoj je košarici bila narančasta mrkva, žuta repa i crvena cikla.

(Pripovjedna, uzvična, gramatička osnovapoložite mrkvu, repu, repu,bez širenja, postoje homogeni članovi.)

6 (neobavezno). Zapiši rečenice u kojima je subjekt izričen zamjenicom.

Pozvali ste nas u posjet. Divlja patka je iz šaša iznijela male pačiće. Idemo u šumu na odmor. Na drveću je bilo mraza.

Od autora
Tematsko planiranje 170 sati (5 sati tjedno)
Tematsko planiranje 136 sati (4 sata tjedno)
Ponavljanje
Lekcija 1 Naš govor i naš jezik
Lekcija 2. Jezik i govor. Formule uljudnosti
Lekcija 3
Lekcija 4
Lekcija 5 Vrste teksta
Lekcija 6
Lekcija 7
Lekcija 8. Dijalog. Apel
Lekcija 9 Glavni i sporedni članovi rečenice
Lekcija 10
Lekcija 11
Ponuda
Lekcija 12
Lekcija 13 Interpunkcijski znakovi u rečenicama s istorodnim članovima
Lekcija 14
Lekcija 15 Levitan "Zlatna jesen"
Lekcija 16
Lekcija 17 Odnos proste rečenice u sastavu složene
Lekcija 18
Lekcija 19
Lekcija 20
Riječ u jeziku i govoru
Lekcija 21
Lekcija 22 Izravna i figurativna značenja riječi. Posuđenice. zastarjele riječi
Lekcija 23
Lekcija 24 Uopćavanje znanja o leksičkim skupinama riječi
Lekcija 25 Prepoznavanje značajnih dijelova riječi
Lekcija 26 Prepoznavanje značajnih dijelova riječi
Lekcija 27 Prepoznavanje značajnih dijelova riječi
Lekcija 28
Lekcija 29
Lekcija 30
Lekcija 31
Lekcija 32
Lekcija 33 Djelovi govora. Morfološka obilježja dijelova govora
Lekcija 34
Lekcija 35 Glagol
Lekcija 36
Lekcija 37
Lekcija 38 Vasnetsov "Ivan Tsarevich na sivom vuku"
Lekcija 39
Imenica
Lekcija 40
Lekcija 41
Lekcija 42
Lekcija 43
Lekcija 44 Nedeklinabilne imenice
Lekcija 45 1. sklonidba imenica
Lekcija 46
Lekcija 47 Plastov "Prvi snijeg"
Lekcija 48
Lekcija 49
Lekcija 50
Lekcija 51
Lekcija 52 Algoritam za određivanje deklinacije imenice
Lekcija 53
Lekcija 54 Padežni nastavci imenica 1., 2. i 3. deklinacije jedn. Načini provjere nenaglašenih padežnih nastavaka imenica
Lekcija 55
Lekcija 56
Lekcija 57
Lekcija 58
Lekcija 59
Lekcija 60
Lekcija 61
Lekcija 62
Lekcija 63
Lekcija 64
Lekcija 65
Lekcija 66
Lekcija 67
Lekcija 68 Tropinina "Čipkarica"
Lekcija 69
Lekcija 70 Ponavljanje
Lekcija 71
Lekcija 72
Lekcija 73
Lekcija 74 Genitiv i akuzativ množine imenica
Lekcija 75
Lekcija 76
Lekcija 77 Pravopis padežnih nastavaka imenica u jednini i množini
Lekcija 78
Lekcija 79 Rad na provjeri
Lekcija 80
Pridjev
Lekcija 81
Lekcija 82
Lekcija 83
Lekcija 84
Lekcija 85 Serov "Mika Morozov"
Lekcija 86
Lekcija 87
Lekcija 88
Lekcija 89
Lekcija 90
Lekcija 91
Lekcija 92
Lekcija 93 Naši projekti
Lekcija 94 Pravopis padežnih nastavaka pridjeva muškog i srednjeg roda
Lekcija 95
Lekcija 96
Lekcija 97
Lekcija 98
Lekcija 99
Lekcija 100
Lekcija 101 Pravopis padežnih nastavaka pridjeva
Lekcija 102
Lekcija 103 Roerich "Prekomorski gosti"
Lekcija 104
Lekcija 105
Lekcija 106
Lekcija 107
Lekcija 108 Grabar "Veljačko plavo"
Lekcija 109 Provjera znanja
Lekcija 110
Lekcija 111 Ponavljanje
Zamjenica
Lekcija 112
Lekcija 113
Lekcija 114
Lekcija 115
Lekcija 116
Lekcija 117
Lekcija 118 Generalizacija na temu "Zamjenica"
Lekcija 119
Lekcija 120 Ponavljanje
Glagol
Lekcija 121
Lekcija 122
Lekcija 123
Lekcija 124
Lekcija 125
Lekcija 126
Lekcija 127 Konjugacija glagola
Lekcija 128
Lekcija 129
Lekcija 130 Levitan "Proljeće. Velika voda"
Lekcija 131
Lekcija 132
Lekcija 133
Lekcija 134
Lekcija 135
Lekcija 136
Lekcija 137
Lekcija 138
Lekcija 139
Lekcija 140
Lekcija 141 Smišljanje priče prema nizu slika
Lekcija 142
Lekcija 143
Lekcija 144
Lekcija 145
Lekcija 146
Lekcija 147 Ponavljanje
Lekcija 148
Lekcija 149
Lekcija 150
Lekcija 151
Lekcija 152 Ponavljanje
Lekcija 153 Govor. Tekst
Lekcija 154
Lekcija 155
Lekcija 156
Lekcija 157
Lekcija 158 Šiškin "Raž"
Lekcija 159
Lekcija 160
Lekcija 161
Lekcija 162
Lekcija 163
Lekcija 164
Lekcija 165
Lekcija 166 Djelovi govora
Lekcija 167
Lekcija 168 Ponavljanje
Lekcija 169
Lekcija 170

Bibliografija

M.: 2014. - 341 str.

Priručnik je uključen u novu seriju razvoja lekcija "LEKCIJE OBRAZOVANJA", namijenjenu nastavnicima obrazovnih ustanova i metodičarima. Priručnik daje metodologiju poučavanja ruskog jezika u 4. razredu pomoću nastavnih materijala sustava "Škola Rusije" u skladu s odredbama Saveznog državnog obrazovnog standarda. Materijal je organiziran u obliku tehnoloških mapa nastavnih sati, što omogućuje prikaz aktivnosti nastavnika u postizanju planiranih rezultata učenika - osobnih, predmetnih, metapredmetnih - te u oblikovanju univerzalnih aktivnosti učenja za njih. . Posebnost ovih priručnika je u tome što je: - gradivo strukturirano prema etapama i vrstama odgojno-obrazovnih aktivnosti učenika i nastavnika; - međupredmetne veze otkrivaju se na određenom materijalu; - razvio alat za procjenu postignuća svakog učenika.

Format: pdf

Veličina: 5,7 MB

Pogledajte, preuzmite:voziti.google

SADRŽAJ
Uvod 3
Lekcija #1 6
Lekcija #2 8
Lekcija #3 10
Lekcija #4 12
Lekcija #5 14
Lekcija #6 16
Lekcija #7 18
Lekcija #8 20
Lekcija #9 22
Lekcija #10 24
Lekcija #11 26
Lekcija #12 28
Lekcija #13 30
Lekcija #14 32
Lekcija #15 34
Lekcija #16 36
Lekcija #17 38
Lekcija #18 40
Lekcija #19 42
Lekcija #20 44
Lekcija #21 46
Lekcija #22 48
Lekcija #23 50
Lekcija #24 52
Lekcija #25 54
Lekcija #26 56
Lekcija #27 58
Lekcija #28 60
Lekcija #29 62
Lekcija #30 64
Lekcija #31 66
Lekcija #32 68
Lekcija #33 70
Lekcija #34 72
Lekcija #35 74
Lekcija #36 76
Lekcija #37 78
Lekcija #38 80
Lekcija #39 82
Lekcija #40 84
Lekcija #41 86
Lekcija #42 88
Lekcija #43 90
Lekcija #44 92
Lekcija #45 94
Lekcija #46 96
Lekcija #47 98
Lekcija #48 100
Lekcija #49 102
Lekcija #50 104
Lekcija #51 106
Lekcija #52 108
Lekcija #53 PO
Lekcija #54 112
Lekcija #55 114
Lekcija #56 116
Lekcija #57 118
Lekcija #58 120
Lekcija #59 122
Lekcija #60 124
Lekcija #61 126
Lekcija #62 128
Lekcija #63 130
Lekcija #64 132
Lekcija #65 134
Lekcija #66 136
Lekcija #67 138
Lekcija #68 140
Lekcija #69 142
Lekcija #70 144
Lekcija #71 146
Lekcija #72 148
Lekcija #73 150
Lekcija #74 152
Lekcija #75 154
Lekcija #76 156
Lekcija #77 158
Lekcija #78 160
Lekcija #79 162
Lekcija #80 164
Lekcija #81 166
Lekcija #82 168
Lekcija #83 170
Lekcija #84 172
Lekcija #85 174
Lekcija #86 176
Lekcija #87 178
Lekcija #88 180
Lekcija #89 182
Lekcija #90 184
Lekcija #91 186
Lekcija #92 188
Lekcija #93 190
Lekcija #94 192
Lekcija #95 194
Lekcija #96 196
Lekcija #97 198
Lekcija #98 200
Lekcija #99 202
Lekcija #100 204
Lekcija #101 206
Lekcija #102 208
Lekcija #103 210
Lekcija #104 212
Lekcija #105 214
Lekcija #106 216
Lekcija #107 218
Lekcija #108 220
Lekcija #109 222
Lekcija #PO 224
Lekcija #111 226
Lekcija #112 228
Lekcija #230
Lekcija # 114 232
Lekcija # 115 234
Lekcija # 116 236
Lekcija # 117 238
Lekcija br. 118 240
Lekcija # 119 242
Lekcija # 120 244
Lekcija # 121 246
Lekcija # 122 248
Lekcija br. 123 250
Lekcija # 124 252
Lekcija # 125 254
Lekcija # 126 256
Lekcija # 127 258
Lekcija br. 128 260
Lekcija # 129 262
Lekcija br. 130 264
Lekcija # 131 266
Lekcija # 132 268
Lekcija br. 133 270
Lekcija # 134 272
Lekcija br. 135 274
Lekcija # 136 276
Lekcija # 137 278
Lekcija br. 138 280
Lekcija # 139 282
Lekcija #140 284
Lekcija # 141 286
Lekcija br. 142 288
Lekcija br. 143 290
Lekcija #144 292
Lekcija br. 145 294
Lekcija br. 146 296
Lekcija # 147 298
Lekcija br. 148 300
Lekcija br. 149 302
Lekcija br. 150 304
Lekcija br. 151 306
Lekcija br. 152 308
Lekcija br. 153 310
Lekcija br. 154 312
Lekcija br. 155 314
Lekcija br. 156 316
Lekcija br. 157 318
Lekcija br. 158 320
Lekcije #159-160 322
Lekcija # 161 324
Lekcije #162-163 326
Lekcije #164-165 328
Lekcije #166-167 330
Lekcije #168-169 332
Lekcije #170 334
Literatura 336

Tehnološke karte lekcija (TKU) za 4. razred dovršavaju niz razvoja lekcija "LEKCIJE OBRAZOVANJA", namijenjene učiteljima primarnog općeg obrazovanja. Učitelj koji je radio s korištenjem TCU-a u razredima 1-3 dobro je svjestan ovog nastavnog pomagala kao korisnog, praktičnog i učinkovitog alata koji vam omogućuje da osmislite lekciju u skladu sa zahtjevima druge generacije Saveznog državnog obrazovnog sustava. Standard. Razvoj lekcija u obliku TCU za 4. razred ima niz značajnih razlika od prethodnih, zbog činjenice da je 4. razred zadnji element osnovne škole i, zapravo, prag glavne škole. Učenici četvrtih razreda posjeduju značajnu količinu znanja, vještina i sposobnosti pa je oblik izlaganja teorijskog gradiva u ovom priručniku složeniji. Sada učitelj može ponuditi ne opis koncepata, već njihovu definiciju, što se odražava u tehnološkim kartama. Algoritam za izvođenje obrazovnih radnji teorijskog i praktičnog plana također je kompliciran na temelju dobnih karakteristika učenika. TCU za 4. razred odražava povećani udio dječje samostalnosti u rješavanju zadataka pojedinačno, u paru i grupi. Sustav predloženih vježbi i dalje provodi metodu "od jednostavnog do složenog", ali je popraćen takvim mentalnim operacijama kao što su analiza, sinteza, razmišljanje koje vodi do logičnog zaključka, traženje uzročno-posljedičnih odnosa.
Kao što znate, prioritetni smjer UM K sustava "Škola Rusije" je obuka u projektnim aktivnostima, stoga je u tehnološkim kartama jedna od obveznih vrsta lekcija projekt lekcije. Priručnik sadrži dovoljan broj lekcija-projekata s detaljnim opisom faza: predprojektno istraživanje, rad individualno, u paru i grupi, priprema prezentacije projekta, izrada prezentacije, zajedničko sumiranje, osmišljavanje izložbe, održavanje. Mape Moja postignuća itd. Djeca koja su se obučavala prema tehnološkim kartama dolaze u glavnu školu s dobro razvijenom vještinom projektne aktivnosti.


Lekcija 1 . PREGLED SAZNANOG O PONUDI

Ciljevi: učenici ponavljaju i sažimaju bitna obilježja rečenice; uočiti ulogu rečenice u govoru.

Tijekom nastave

I. Organizacijski trenutak.

III. Kaligrafska minuta.

IV. Rad na rječniku i pravopisu.

- U 4. razredu nastavljamo s upoznavanjem riječi s neprovjerenim ispisom slova. Pogledajte koju ćete riječ danas naučiti (učitelj postavlja karticu s novom riječi):

kartica 1. Napiši tekst. Stavite interpunkcijske znakove, umetnite slova koja nedostaju.

Na p..lyakh r..rade k..mbayny žetvu kruha, bio je slučaj i r..byatam nakon k..mbayna ostaju na polju k..l..ski. R..byatiski hoda preko polja k..l..sok do k..l..sku - bit će veliki kruh, hvala djeci na pomoći.

kartica 2. Napiši tekst. Upiši slova koja nedostaju. Stavite odgovarajuće znakove na kraj rečenica.

Do jeseni je svašta izraslo na zemlji.Kamioni voze po d..rogovima sa žutim krumpirom,sa crvenim m...kim što bi drugo os..ne čudilo ljude..

kartica 3. Prepiši tekst stavljajući potrebne znakove na kraju rečenica. Označi vrstu rečenice prema namjeni iskaza.

Zašto vam je dosadno, mračne šume

Odletite, ptice, od snježnih oluja, mećava

Vrijeme je da ja naučim, vrijeme je da ti odeš na jug

IV. Ažuriranje osnovnih znanja o prijedlogu.

1. Ponavljanje naučenog o prijedlogu prema shemi sastavljenoj u prethodnoj lekciji.

2. Rad s tekstom ispisanim na ploči.

Došao je rujan, kako je lijepo okolo i kakve nam je boje umjetnik dao - jesen, idemo u šumu, u park tamo ćemo pronaći odgovor

- Možete li reći da imate tekst pred sobom? Obrazložite svoj odgovor.

- Pronađite granice rečenica. Koje interpunkcijske znakove treba koristiti i zašto?

Imenuj vrste rečenica prema namjeni iskaza.

- Rekli ste da su i prva i druga rečenica narativne. Zašto su stavili različite znakove na kraj rečenice? (Zato što se ove rečenice izgovaraju različitom intonacijom.)

– Dakle, ovisi li krajnji znak rečenice samo o svrsi izričaja ili i o intonaciji? (I od svrhe izjave, i od intonacije.)

Koje vrste intonacijskih rečenica poznajete?

- Koji interpunkcijski znaci mogu biti na kraju rečenice, ovisno o intonaciji i svrsi iskaza?

– Usporedi svoj zaključak sa zaključkom u udžbeniku (str. 6).

V. Rad sa shemom.

- Prethodno sastavljenoj shemi dodajemo vrste rečenica po intonaciji.

VI. Rad s udžbenikom: vježbe 5, 6, str. 5–6.

VII. Domaća zadaća: vježba 7, str. 6; razmislite o pitanju Zašto nakon obavljenog zadatka.

VIII. Sažetak lekcije.

Lekcija 3 . GLAVNI I SPOREDNI

ČLANOVI PONUDE

Ciljevi: učenici razvijaju sposobnost prepoznavanja glavnih i sporednih članova u rečenici; raščlanjivanje ponude.

Tijekom nastave

I. Organizacijski trenutak.

II. Predstavljanje teme i ciljeva lekcije.

– Na stranici 8 potražite novu riječ iz rječnika koju ćemo naučiti u lekciji.

- Da bi se zapisao broj 11, u staroruskom jeziku bilo je potrebno koristiti tri riječi odjednom: jedan na deset, što je značilo "jedan na deset". Tijekom vremena, pod utjecajem izgovora, ova kombinacija riječi transformirana je u jednu riječ. Možete li sada objasniti zašto ovu riječ treba pisati s dva slova? n ?

- Napiši riječ u bilježnicu, označi naglasak, podcrtaj neprovjerene riječi i sastavi rečenicu s tom riječi.

IV. Provjera domaće zadaće za pitanja iz udžbenika(Pr. 7, str. 6).

Na temelju odgovora djece sastavlja se dijagram koji sumira znanja učenika o glavnim članovima rečenice:

(gramatička osnova rečenice)

subjekt predikat

WHO? Što? što on radi? (-jut)?

(imenica) što je (s)?

(glagol, prid.)

- Odgovorili smo na pitanje Pochemuchki o glavnim članovima prijedloga?

“Zar u rečenicama nema drugih riječi osim subjekta i predikata?” (Jesti.)

- Kako se zovu ove riječi? Za što su oni potrebni?

V. Zapažanje (prisutnost glavnih i sporednih članova u rečenicama). Vježba 8, str. 6–7.

Koje su bile rečenice u drugom tekstu? ( Sastoji se samo od glavnih članova prijedloga.)

Sjećate li se kako se zovu ove rečenice? (Neuobičajeno.)

Što možete reći o rečenicama u prvom tekstu? Zašto? (Uobičajeno, jer osim glavnih imaju i sporedne članove.)

VI. Izrada dijagrama.

VII. Vježbajte distribuciju prijedloga.

- Pročitaj tekst. Što možete reći o tome? (Neizrazito, jer se sastoji samo od neuobičajenih rečenica.)

– Što kaže tekst? Kako to možeš nazvati?

- Prepišite tekst u bilježnicu šireći rečenice. Podcrtajte gramatičku osnovu rečenica.

Nebo se mršti. Vjetar huči. Oblaci se kreću. Počinje grmljavinska oluja. Čuju se glasine. Kapi su padale. Kiša je pljuštala.

VIII. Samostalni rad.

Sastavite rečenice od ovih riječi. Naslovi tekst. Podcrtajte gramatiku u svakoj rečenici.

Živjeli, ljeti, braća, pčelinjak, na.

Pomogli su, s pčelama, djed, za, oni, čuvati.

Dječaci, iz, nosili, potoci, voda.

Zajedno, sa, sabrano, medeno, djedovo, mirisno.

Proučavali smo pčele, navike, dečke.

U jesen su kuhali, unuci, pčele, sa, zimovanje, djed, k.

IX. Generalizacija(na pitanja vježbe 9).

X. Domaća zadaća: vježba 10, str. 8.

XI. Sažetak lekcije.

Lekcija 4 . VEZA RIJEČI U REČENICI.

FRAZA

Ciljevi: učenici uopćavaju znanja o frazemu; razvijati sposobnost isticanja istih u rečenici; sastavite rečenice na temelju ovih izraza.

Tijekom nastave

I. Organizacijski trenutak.

II. Kaligrafska minuta.

III. Rad na rječniku i pravopisu.

Na ploči (ili na pokaznim karticama) riječi su napisane:

b..rez, pšen..nica, k..krompir, z..mlyanika, p..midor, ..težina, m..lina, ..sina.

- Čitaj riječi. Što možete reći o njima? (Riječi s neprovjerenim slovima iz rječnika.)

- Koje se skupine mogu razlikovati od svih ovih riječi? (Mogućnosti odgovora: breza i aspen - stabla; pšenica i zob su žitarice; krumpir i rajčica su povrće; jagode i maline su bobičasto voće.) Možda će djeca podijeliti riječi u skupine, vodeći se njihovim pravopisom: s nenaglašenim samoglasnikom e(breza, pšenica, krumpir, jagode), s nenaglašenim samoglasnikom O(jasika, zob, rajčica), s nenaglašenim samoglasnikom A(krumpir, maline). U ovom slučaju riječ krumpirće se podijeliti u dvije skupine, jer ima dva nenaglašena samoglasnika.

Kako sve te riječi nazvati jednom riječju? (Bilje.)

- Prepiši riječi u bilježnicu upisujući slova koja nedostaju, označavajući naglasak.

Za pojedinačne zadatke možete koristiti kartice za lekciju 2.

IV. Aktualizacija temeljnih znanja o frazemu.

- Odaberi riječi odgovarajuće pridjeve breza koju smo upravo zabilježili. (V visoka breza, bijela breza, kovrčava breza, mlada breza itd.)

- Što si dobio? (Fraze.)

Što znaš o frazama? (Oni su dio rečenice, sastoje se od dvije riječi - glavne i zavisne.)

- Odredite glavnu i zavisnu riječ u svakoj od navedenih rečenica. Kako postavljamo pitanje? (Od glavne riječi prema zavisnoj.)

V. Ponavljanje.

1. Riječ učitelja.

- Danas radimo na frazemima: izdvajamo ih iz rečenice, sastavljamo rečenice na temelju tih frazema, uspostavljamo vezu između riječi u rečenici.

2. Rad s udžbenikom.

1) Pochemuchkijevo pitanje: "Kako su riječi u rečenici povezane jedna s drugom?"

2) Usporedba učeničkih odgovora sa zaključkom u udžbeniku (str. 8).

3) Vježba raščlanjivanja rečenica i isticanja izraza (11. vježba, str. 8).

VII. Sastavljanje priče na temelju kombinacije ključnih riječi.

Pod korijenjem starog stabla, lisičje rupe, rođene u proljeće, slijepe male lisice, brižno njegovane, grijane, brzo prorezane, voljele se igrati, veselo se brčkale, sunčale, brižno pazila, brižna majka.

- O čemu će biti vaša priča? (O lisici i njezinim mladuncima.)

- Što vam je pomoglo da to saznate? (Naslov i popratne fraze.)

Usmeno imenuj glavnu i zavisnu riječ u svakom izrazu.

- Zapiši tekst. Ako smatrate prikladnim, promijenite naslov priče. Napravite pismenu analizu svakog prijedloga.

VIII. Domaća zadaća: vježba 12, str. 9.

IX. Sažetak lekcije.

Lekcija 5 . TEKST. VRSTE TEKSTOVA

Ciljevi: učenici pojašnjavaju svoje ideje o tekstu, njegovoj strukturi; uspoređivati ​​različite vrste tekstova.

Tijekom nastave

I. Organizacijski trenutak.

II. Izjava problematičnog pitanja i formulacija teme lekcije od strane učenika.

1. Izjava problemskog pitanja.

- Prije vas, dva rekorda. Pročitaj ih. Što ste zanimljivosti primijetili i što možete reći?

1) Kit je veliki sisavac. Sisavac je životinja koja svojim mlijekom hrani mlade. Mlijeko je koristan proizvod. Mnoge namirnice moraju biti u hladnjaku ili će se pokvariti. U slučaju trovanja hranom obratite se liječniku.

2) Najveća životinja na svijetu je kit. Ogroman je, ali mu je grlo malo. Čini se da su kitova usta začepljena mnogim rogovima s rubovima duž rubova - kitova kost. Kit će pokupiti puna usta vode, pa je procijediti kroz brk. Voda će se izliti, ali će rakovi i male ribe ostati. Kit, iako živi u vodi, nije nikakva riba, već zvijer – sisavac. I kitovi, kao i sve životinje, udišu zrak.

– Možete li se složiti s tvrdnjom da pred sobom imate dva teksta? Zašto? Obrazložite svoj odgovor. (Tekst je tek druga natuknica, budući da su rečenice srodne po značenju i imaju zajedničku temu.)

2. Formuliranje teme lekcije.

- Sada razmislite o tome što ćemo danas raditi na lekciji i pokušajte sami formulirati temu lekcije.

– Sada usporedite svoje pretpostavke s pitanjima Zašto djevojčica na str. 10.

III. Aktualizacija i generalizacija znanja učenika o tekstu.

1. Ponavljanje naučenog o tekstu.

– Dakle, ponavljamo ono što već znamo o tekstu. Već ste spomenuli da su rečenice u tekstu povezane smislom i imaju zajedničku temu. Može li se tekst sastojati od jedne rečenice? Zašto? Koliko rečenica mora biti da bi se smatralo tekstom? (Dva ili više.)

2. Izrada dijagrama.

Pokušajmo napraviti dijagram u kojem ćemo prikazati naše informacije o tekstu.

3. Rad s udžbenikom.

– Svoje zaključke usporedite s pravilima u udžbeniku (str. 10).

4. Izvođenje vježbe 13, str. 10.

IV. Usporedba tekstova raznih vrsta.

1. Samostalno čitanje učenika tekstova iz vježbi 14, 15, 16.