Орыс тілінен сабақ жоспарлары 4. II

Орыс тілі. 4 сынып. Канакина В.П., Горецкий В.Г. оқулыққа арналған сабақ жоспарлары.

Оқулыққа:

М.: 2017 - 494 б.

Әдістемелік құралда 4-сыныпқа арналған орыс тілінен В.П. Канакина, В.Г. Горецкий («Ресей мектебі»), Федералдық мемлекеттік білім беру стандартының талаптарына сәйкес құрастырылған. Мұнда мұғалім сабаққа сапалы дайындалу және оны жүзеге асыру үшін қажеттінің бәрін табады: оқу материалын тақырыптық жоспарлау, сабақтың егжей-тегжейлі сценарийлері, диктант мәтіндері, қызықты ойын материалы. Бастауыш сынып мұғалімдеріне, педагогикалық жоғары оқу орындары мен колледждердің студенттеріне арналған.

Формат: pdf

Өлшемі: 9,4 МБ

Жүктеп алу: yandex.disk

Ұсынылып отырған басылымда 4-сыныпқа арналған орыс тілінен Федералдық мемлекеттік білім беру стандартының талаптарына сәйкес құрастырылған сабақ әзірлемелері бар және ең алдымен В.П. Канакина, В.Г. Горецкий (М.: Просвещение).
Әдістемелік құралдың мақсаты – мұғалімнің сабаққа дайындалуын да, сабақ барысында жұмыс істеуін де барынша жеңілдету. Жаңа материалмен танысу, бекіту және жоба әрекеттері бойынша сабақтар кіреді.
Жобаны дайындауға екі аптадан артық уақыт берілмейді. Жұмыс ата-аналармен бірлесіп жүргізіледі, мұғалім тек тақырыпты таңдауға көмектеседі (қажет болса, студенттер өздері тақырыптарды таңдай алады). Студенттер А4 парақтарында жобалар жасайды, мәтін компьютерде теріледі (фотосуреттермен). Жұмысты топпен, жұппен немесе жеке орындауға болады.
Мұғалім ұсынылған сабақ сценарийлерін толық немесе ішінара пайдалана алады, оларды өз сабақ жоспарына қоса алады.
Сабақтар белсенділікке негізделген оқыту принциптеріне негізделген және тәжірибелік жұмыстарды, топтық және жұптық жұмыстарды, тестілеудің әртүрлі формаларын пайдалана отырып, өзіндік жұмыстарды қамтиды. Алғашқы сабақтардан бастап оқушылар өзін-өзі және өзара тестілеу әдістерін қолданады.

Педагогикалық

мақсат

Зат есімнің, сын есімнің, есімдіктің грамматикалық белгілерін анықтауға жағдай жасау; сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдау, сөйлемдерге синтаксистік талдау жасау

Сабақтың түрі

Білімді және әрекет әдістерін бақылау / белгілі бір мәселені шешу

Жоспарланған

нәтижелер

(тақырып)

Зат есімнің, сын есімнің, есімдіктің грамматикалық белгілерін анықтау; сөйлем мүшелеріне қарай талдау, сөйлемдерге синтаксистік талдау жасау

Жеке

нәтижелер

Өзінің оқу әрекетін бағалаңыз: олардың жетістіктері, дербестігі, бастамасы, жауапкершілігі, сәтсіздіктерінің себебі

Әмбебап

оқу іс-әрекеттері

(метатақырып)

Когнитивті: оқу тапсырмасын шешуге қажетті ақпаратты жадтан жаңғырту.

Нормативтік: оқу тапсырмасының шешімін жоспарлау: қажетті операциялар тізбегін құру

(әрекет алгоритмі); сәтті (сәтсіз) әрекеттерден алынған эмоционалдық күйлерді талдау, олардың адамның көңіл-күйіне әсерін бағалау

Негіздер

Зат есімнің, сын есімнің, есімдіктің грамматикалық ерекшеліктері. Ұсыныс мүшелерінің ұсыныстарын талдау. Сөйлемді талдау

Сабақтың сценарийі

Сабақтың қадамдары

Формалар, әдістер,

әдістемелік

әдістер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Пішін

бақылау

Орындалды

әрекеттер

Қалыпталған

дағдылар

I. Оқу іс-әрекетіне мотивация

(Ұйымдастыру уақыты)

Фронтальды. Ауызша. Мұғалім сөзі

Оқушылармен амандасады.

Кездескен кезде маған ұнайды

Біз достар және отбасымыз

«Қайырлы таң»,

«Қайырлы кеш»,

«Қайырлы түн» дейміз.

А.Яшин

-Дайындығын тексерейік

сабақ үшін

Мұғалімдерден сәлем. Жұмыс орныңызды ұйымдастырыңыз

Сабақта жұмыс істеуге дайындығын көрсету

II. Каллиграфия

Жеке.

Практикалық. Хат

көмір құлақ бұрышы

Үлгі бойынша хатты орындаңыз

Каллиграфиялық қолжазбаны дамыту

Дұрыс жазу

III. Оқу тапсырмасын қою

Фронтальды. Ауызша. Мұғалімнің хабарламасы

Сабақтың тақырыбын хабарлайды, оқу міндетін тұжырымдайды

Мұғалімдер тыңдайды

Мұғалім тұжырымдаған оқу тапсырмасын қабылдаңыз

IV. Білімді және іс-әрекет әдістерін бақылау

Жеке. Практикалық. Бақылау жұмысы

Тест тапсырмаларына түсініктеме береді және олардың орындалуын ұйымдастырады.

(қосымшаны қараңыз)

Орындау тест тапсырмалары

Жұмыстың нәтижесін бағалаңыз, нені үйренгенін және нені әлі үйрену керек екенін анықтау, ассимиляция сапасы мен деңгейін жүзеге асыру

Бақылау жұмысы

V. Сабақтағы оқу әрекеті туралы рефлексия (нәтиже)

Фронтальды.

Ауызша.

Әңгіме

– Біздің алдымызда қандай тапсырма болды?

– Сіз оны шеше алдыңыз ба?

- Тапсырманы кім орындады?

– Кім қиыншылық көрді? Неліктен?

Сұрақтарға жауап беру

Ашық ойлан
және олардың сабақтағы белсенділігін бағалау

Мәселелер бойынша әңгімелесу. Өзін-өзі реттеу

1 нұсқа

1. Сөйлемдегі барлық сын есімдерді жазып, олардың санын, жынысын, жағдайын көрсетіңіз.

2. Таңдалған зат есімге морфологиялық талдау жаса.Алғашқы қоныс аударатын құстардың келуі басталадытіректер

3. Мәтінді оқы. 2 және 3 жақ көпше түріндегі есімдіктерді теріп жаз.

ЖАПЫРАҚТАР МЕН ТАМЫРЛАР

Жапырақтар айтты:

Күннің соңғы сәулесі емен ағаштарының басын нұрландырды.

Хайуанаттар бағында зебра мен пілді көрдік.

(Ынталандыру, леп емес, грамматикалық негіззебра мен пілді көрдім,кең тараған, біртекті мүшелер бар.)

6 (міндетті емес). Зат есім арқылы берілген сөйлемдерді жаз.

2-нұсқа

1. Сөйлемнен сапалық сын есімді жазып, оған морфологиялық талдау жаса.Жалаңаш қайың бұтақтарының жіңішке торының арасынан көктемгі аспан көгілдір түсті.

2. Ерекшеленген сөзге морфологиялық талдау жаса.Қарлығаш астына ұя салыптысарайдың төбесі.

3. Мәтінді оқы. 1-жақ көпше түріндегі есімдіктердің барлығын тауып жаз.

ЖАПЫРАҚТАР МЕН ТАМЫРЛАР

Жапырақтар айтты:

- Біз қандай жасыл және әдеміміз. Біз көлеңке береміз. Адамдар біздің көлеңкемізде демалады. Құстар бізге ұшып келеді. Олар ән айтып, ұя салады. Ал тамырлар жапырақтарға:

- Күзде құрғап қаласың. Көктемде сіздің орныңызда жаңа жапырақтар өседі. Ал бізсіз тұтас ағаш болмайды, сен де болмайды, жапырақтар.

4. Мүшелердің ұсынысын бөліңіз.Үлкен ақ саңырауқұлақ шыршаның түбіне тығылды.

5. Ұсыныстың сипаттамаларын тексеріңіз. Егер қателер болса, оларды жазбаша түрде түзетіңіз.Біздің қоржынымызда қызғылт сары сәбіз, сары репа және қызыл қызылша болды.

(Декларативті, леп, грамматикалық негізсәбіз, репа, қызылша болды,таралмаған, біртектес мүшелер бар.)

6 (міндетті емес). Сын есім арқылы берілген сөйлемдерді жазыңыз.

Сіз бізді қонаққа шақырдыңыз. Қиядан жабайы үйрек кішкентай үйректер шығарды. Мерекеде орманға барамыз. Ағаштарда аяз болды.

Автордан
Тақырыптық жоспарлау 170 сағат (аптасына 5 сағат)
Тақырыптық жоспарлау 136 сағат (аптасына 4 сағат)
Қайталау
Сабақ 1. «Орыс тілі» оқулығымен таныстыру. Сөзіміз бен тіліміз
Сабақ 2. Тіл және сөйлеу. Әдептілік формулалары
Сабақ 3. Мәтін және оның жоспары
Сабақ 4. Білім беру презентациясы
Сабақ 5. Презентацияны талдау. Мәтін түрлері
6-сабақ.Сөйлем сөйлем бірлігі ретінде
7-сабақ Сөйлемнің айтылу мақсаты мен интонациясы бойынша түрлері
8-сабақ. Диалог. Апелляция
9-сабақ. Сөйлемнің сыңары. Сөйлемнің бас және басыңқы мүшелері
10-сабақ. «Қайталау» тақырыбы бойынша тест диктанты.
11-сабақ. Коллокация
Ұсыныс
12-сабақ Сөйлемнің біртектес мүшелері (жалпы ұғым)
13-сабақ Сөйлемнің біртекті мүшелерінің байланысы. Бірыңғай мүшелері бар сөйлемдердегі тыныс белгілері
Сабақ 14. Бірыңғай мүшелері бар сөйлемдегі тыныс белгілері
15-сабақ. Сурет бойынша эссе И.И. Левитан «Алтын күз»
16-сабақ. Біздің жобалар
Сабақ 17. Жай және күрделі сөйлемдер. Күрделі сөйлем ішіндегі жай сөйлемдердің байланысы
Сабақ 18. Құрмалас сөйлемдер және біртекті мүшелері бар сөйлемдер
19-сабақ
20-сабақ. «Ұсыныс» тақырыбы бойынша тест диктанты.
Тілдегі және сөйлеудегі сөз
21-сабақ.Сөз және оның лексикалық мағынасы
22-сабақ. Көп мағыналы сөздер. Сөздердің тура және ауыспалы мағыналары. Алынған сөздер. Ескірген сөздер
23-сабақ Синоним, антоним, омоним
24-сабақ. Фразеологизмдер. Сөздердің лексикалық топтары туралы білімдерін жалпылау
25-сабақ Сөз құрамы. Сөздің маңызды бөліктерін тану
26-сабақ. Сөз құрамы. Сөздің маңызды бөліктерін тану
27-сабақ Сөз құрамы. Сөздің маңызды бөліктерін тану
28-сабақ Сөз түбіріндегі дауысты және дауыссыз дыбыстардың жазылуы
29-сабақ Сөз түбіріндегі дауысты және дауыссыз дыбыстардың, сөздегі қос дауыссыз дыбыстардың жазылуы.
30-сабақ. Емле көсемшелері мен жұрнақтары
Сабақ 31. Қатты және жұмсақ ажырататын белгілер
32-сабақ
33-сабақ. Презентацияны талдау. Сөйлем бөліктері. Сөйлем мүшелерінің морфологиялық сипаттамасы
34-сабақ Зат есім мен сын есімнің септелуі
Сабақ 35. Сан есім. Етістік
36-сабақ. Үстеу сөйлем мүшесі ретінде
37-сабақ. Үстеудің емлесі
Сабақ 38. Сурет бойынша шолу эссе В.М. Васнецов «Иван Царевич сұр қасқырда»
Сабақ 39. «Сөйлем мүшелері» тақырыбына тест диктанты.
Зат есім
40-сабақ.Зат есімнің шақтарын тану
Сабақ 41. Жансыз зат есімнің атаулы, тектік, септік шақтарын тану жаттығуы.
Сабақ 42. Жалғау және септеулік септіктегі жанды зат есімдерді тану жаттығуы.
Сабақ 43. Аспаптық және көсемшедегі зат есімдерді тану жаттығуы.
44-сабақ. Жағдайлар және оларды тану әдістері туралы ақпаратты қайталау. Болымсыз зат есімдер
45-сабақ. Зат есімнің үш септелуі (жалпы таныстыру). Зат есімнің 1-ші септелуі
46-сабақ. 1-ші септік есімдерді тану жаттығуы
47-сабақ. А.А. суреті бойынша эссе. Пластов «Алғашқы қар»
48-сабақ.Зат есімнің 2-ші септелуі
49-сабақ. 2-ші септік есімдерді тану жаттығуы
Сабақ 50. Зат есімнің 3-ші септелуі
51-сабақ. 3-ші септік есімдерді тану жаттығуы
Сабақ 52. Деклинация түрлері. Зат есімнің септелуін анықтау алгоритмі
53-сабақ
54-сабақ. Презентацияны талдау. 1-ші, 2-ші және 3-ші септіктегі зат есімдердің жекеше жалғаулары. Зат есімнің екпінсіз жалғауларын тексеру әдістері
Сабақ 55. Номинативті және септік рай
Сабақ 56. Зат есімнің жалғаулық септікте жазылуы
57-сабақ. Жанды зат есімдердің атау, тектік және септік шақтары
58-дәріс. Зат есімнің жалғаулық жалғауларының жазылуы
59-дәріс. Зат есімнің септік және жалғаулық септіктегі екпінсіз жалғауларын жазуға жаттығу.
60-сабақ. Зат есімнің септік және жалғаулық септіктегі екпінсіз жалғауларын жазуға жаттығу.
61-сабақ.Аспаптық септікте зат есімнің жалғауларының жазылуы
62-сабақ.Аспаптық септіктегі зат есімнің жалғауларын жазуға жаттығу
Сабақ 63. Көсемшедегі зат есімнің жалғауларының жазылуы
Сабақ 64. Көсемшедегі зат есімнің жалғауларын жазуға жаттығу.
65-сабақ. Зат есімнің екпінсіз жалғауларының барлық жағдайда жазылуы
66-сабақ. Зат есімнің екпінсіз жалғауларын жазуға жаттығу
67-сабақ. Зат есімнің екпінсіз жалғауларын жазуға жаттығу
68-сабақ. Сурет бойынша эссе В.А. Тропинина «Шілдеуші»
Сабақ 69. «Дара есімдердің екпінсіз жалғауларының жазылуы» тақырыбына тест диктанты.
Сабақ 70. Бақылау диктантын талдау. Қайталау
71-сабақ. Зат есімнің көптік жалғауы
Сабақ 72. Көпше түрдегі зат есімнің атау септігі
73-сабақ. Көпше түрдегі зат есімнің септігі
74-дәріс. Көпше түрдегі зат есімнің жалғаулық септікте жазылуы. Көпше түрдегі зат есімнің текті және септік септіктері
75-сабақ. Көпше түрдегі зат есімнің септік, аспаптық, көсемше түрлері
76-сабақ
77-сабақ. Презентацияны талдау. Зат есімнің жекеше және көпше жалғауларының жазылуы
78-сабақ. Бірінші жартыжылдық тест диктанты
Сабақ 79. Бақылау диктантын талдау. Тексеру жұмысы
80-сабақ. Біздің жобаларымыз
Сын есім
Сабақ 81. Сын есім сөйлем мүшесі ретінде
82-сабақ. Сын есімнің жынысы және саны
Сабақ 83. Ойыншыққа сипаттама
84-сабақ. Сын есімнің септелуі
85-сабақ. «В.А. суреті менің есімде не қалды?» тақырыбына эссе. Серов «Мика Морозов»
86-сабақ. Ер және септік жалғауларының жекеше түрде жасалуы
Сабақ 87. Атаулы септікте ер және септік жалғауларының жазылуы
Сабақ 88. Ер және септік жалғауларының жалғаулық септікте жазылуы.
Сабақ 89. Ер және септік жалғауларының септік жалғауында жазылуы.
Сабақ 90. Номинативті, септік, септік
Сабақ 91. Құралдық және көсемше септіктегі ер және септік жалғауларының жазылуы.
Сабақ 92. Ер және септік жалғауларының емлесі бойынша жаттығу
93-сабақ. Сипаттама мәтінін таңдап беру. Біздің жобалар
Сабақ 94. Презентацияны талдау. Ер және септік жалғауларының жазылуы
95-сабақ. Әйел затының сын есімнің септелуі
96-сабақ. Әйелдік сын есімнің атаулы және септік шақтары
97-сабақ. Әйелдік сын есімдердің тектік, септік, аспаптық және предлогтық жағдайлары.
98-дәріс. Әйелдік сын есімнің септік және құралдық райлары
99-сабақ. Сын есімнің септік жалғауларының емлесі бойынша жаттығу
Сабақ 100. Сипаттама мәтінді көрсету
Сабақ 101. Презентацияны талдау. Сын есімнің септік жалғауларының емлесі
102-дәріс. Сын есімнің көптік жалғауы
Сабақ 103. Сурет бойынша эссе шолу Н.Қ. Рерих «Шетелдік қонақтар»
104-дәріс. Көпше түрдегі сын есімнің атаулы және септік жалғауы
105-дәріс. Көпше түрдегі сын есімнің септік және көсемше түрлері
106-дәріс. Көпше түрдегі сын есімнің септік және аспаптық жағдайлары
Сабақ 107. «Сын есім» тақырыбы бойынша жалпылау
Сабақ 108. Кескіндемеге эссе шолу И.Е. Грабар «Ақпан ақпан»
Сабақ 109. «Сын есім» тақырыбы бойынша жалпылау. Білімді тексеру
Сабақ 110. «Сын есім» тақырыбы бойынша тест диктанты.
111-сабақ Бақылау диктантын талдау. Қайталау
Есімдік
112-сабақ. Есімдік сөйлем мүшесі
113-сабақ. Жалқы есімдіктер
114-сабақ. 1-ші және 2-ші жақ тұлғалы есімдіктерді жағдайға қарай өзгерту
115-сабақ. 3-жақтың тұлғалы есімдіктерін жағдайға қарай өзгерту
116-сабақ. Жалқы есімдерді регистрге қарай өзгерту
117-сабақ. Сипаттама элементтері бар баяндау мәтінін көрсету
118-сабақ. Презентацияны талдау. «Есімдік» тақырыбы бойынша жалпылау
Сабақ 119. «Есімше» тақырыбы бойынша тест диктанты.
Сабақ 120. Бақылау диктантын талдау. Қайталау
Етістік
121-сабақ. Етістіктің тілдегі орны
122-сабақ.Етістіктің шақтары арқылы ауысуы
123-сабақ
124-сабақ
125-сабақ.Етістіктің шақтары арқылы ауысуы
126-сабақ.Дәйексөз жоспары арқылы баяндау мәтінін көрсету
127-сабақ. Презентацияны талдау. Етістіктердің жалғауы
128-сабақ.Етістіктің жалғауы
129-сабақ. Осы және келер шақ етістіктерінің 2-жақ жекешелері
Сабақ 130. Сурет бойынша эссе И.И. Левитан «Көктем. Үлкен су»
Сабақ 131. Осы шақ етістіктерінің I және II жалғауы
132-сабақ. Келер шақ етістіктерінің І және ІІ жалғауы
133-сабақ. Біздің жобалар
134-сабақ. Етістіктің осы және келер шақтағы екпінсіз тұлғалы жалғауларының жазылуы
135-сабақ. Етістіктің осы және келер шақтағы екпінсіз тұлғалы жалғауларының жазылуы
136-сабақ. Етістіктің осы және келер шақтағы екпінсіз тұлғалы жалғауларының жазылуы
137-сабақ. Етістіктің осы және келер шақтағы екпінсіз тұлғалы жалғауларының жазылуы
138-сабақ. Рефлексивті етістіктер
139-сабақ. Рефлексивті етістіктердегі -ця және -ця емлесі
140-сабақ. Рефлексивті етістіктердегі -ця және -ця емлесі
141-сабақ. Алған білімдерін бекіту. Суреттер топтамасы бойынша әңгіме құрастыру
142-сабақ.Етістіктің өткен шақтағы жазылуы
Сабақ 143. Өткен шақтағы етістіктердің жыныс жалғауларының жазылуы
144-сабақ Өткен шақ етістіктеріндегі екпінсіз жұрнақтардың жазылуы
145-сабақ
Сабақ 146. «Етістік» тақырыбы бойынша тест диктанты.
147-сабақ Бақылау диктантын талдау. Қайталау
Сабақ 148. «Етістік» тақырыбы бойынша жалпылау.
Сабақ 149. «Етістік» тақырыбы бойынша жалпылау.
150-сабақ.Әңгімелеу мәтінін көрсету
Сабақ 151. «Етістік» тақырыбы бойынша білімдерін тексеру
Сабақ 152. Презентацияны талдау, тест жұмысы. Қайталау
153-сабақ. Тіл. Сөйлеу. Мәтін
154-сабақ Сөйлем мен сөз тіркесі
155-сабақ Сөйлем мен сөз тіркесі
156-сабақ Сөйлем мен сөз тіркесі
157-сабақ Сөздің лексикалық мағынасы
Сабақ 158. «Менің суретімнен алған әсерім И.И. Шишкина «Қара бидай»
159-сабақ Сөз құрамы
160-сабақ Сөз құрамы
161-сабақ Сөз құрамы
162-сабақ Сөз құрамы
Сабақ 163. Сөйлем мүшелері
Сабақ 164. Сөйлем мүшелері
165-сабақ.Дәйексөз жоспары арқылы баяндау мәтінін көрсету
166-сабақ. Презентацияны талдау. Сөйлем бөліктері
167-сабақ Қорытынды бақылау диктанты
168-сабақ Бақылау диктантын талдау. Қайталау
169-сабақ Дыбыстар мен әріптер
170-сабақ. «Сөйлеу мүшелерінің галактикасы арқылы» ойыны

Әдебиеттер тізімі

М.: 2014. - 341 б.

Әдістемелік құрал жалпы білім беру ұйымдарының мұғалімдері мен әдіскерлеріне арналған «АҒАРТЫҚ САБАҚТАРЫ» жаңа сабақ әзірлемелер топтамасының бір бөлігі болып табылады. Әдістемелік құралда Федералдық мемлекеттік білім стандартының ережелеріне сәйкес «Ресей мектебі» жүйесінің оқу материалдарын пайдалана отырып, 4-сыныпта орыс тілін оқыту әдістемесі берілген. Материал сабақтың технологиялық карталары түрінде ұйымдастырылған, бұл студенттердің жеке, пәндік, мета-пәндік - жоспарланған нәтижелерге қол жеткізудегі және оларда әмбебап тәрбиелік әрекеттерді қалыптастырудағы мұғалімнің қызметін көрсетуге мүмкіндік береді. Бұл оқу құралдарының ерекшелігі мынада: - материал студенттер мен мұғалімдердің оқу іс-әрекетінің кезеңдері мен түрлеріне қарай құрылымдалған; - нақты материал бойынша пәнаралық байланыстар ашылады; - әр оқушының жетістіктерін бағалау құралдары әзірленді.

Формат: pdf

Өлшемі: 5,7 МБ

Көру, жүктеп алу:drive.google

МАЗМҰНЫ
Кіріспе 3
№1 сабақ 6
№2 сабақ 8
№3 10 сабақ
№4 сабақ 12
№5 сабақ 14
№6 сабақ 16
№ 7 18 сабақ
№ 8 20 сабақ
№ 9 22 сабақ
№10 24 сабақ
№11 26 сабақ
№12 28 сабақ
№13 30 сабақ
№14 32 сабақ
№15 34 сабақ
№16 36 сабақ
№ 17 38 сабақ
№ 18 40 сабақ
№ 19 42 сабақ
№ 20 44 сабақ
№ 21 46 сабақ
№ 22 48 сабақ
№ 23 50 сабақ
№ 24 52 сабақ
№ 25 54 сабақ
№ 26 56 сабақ
№ 27 58 сабақ
№ 28 60 сабақ
№ 29 62 сабақ
№30 64 сабақ
№31 66 сабақ
№32 68 сабақ
№33 70 сабақ
№34 72 сабақ
№35 74 сабақ
№36 76 сабақ
№37 78 сабақ
№38 80 сабақ
№39 82 сабақ
№ 40 84 сабақ
№41 86 сабақ
№42 88 сабақ
№43 90 сабақ
№44 92 сабақ
№ 45 94 сабақ
№ 46 96 сабақ
№47 98 сабақ
№ 48 100 сабақ
№ 49 102 сабақ
№ 50 104 сабақ
№ 51 106 сабақ
№ 52 108 сабақ
Сабақ No 53 Бағдарламалық қамтамасыз ету
№ 54 112 сабақ
№ 55 114 сабақ
№ 56 116 сабақ
№ 57 118 сабақ
No58 120 сабақ
№ 59 122 сабақ
№ 60 124 сабақ
No61 126 сабақ
No62 128 сабақ
№63 130 сабақ
No64 132 сабақ
№ 65 134 сабақ
№ 66 136 сабақ
No67 138 сабақ
No68 140 сабақ
No69 142 сабақ
№ 70 144 сабақ
№ 71 146 сабақ
№ 72 148 сабақ
№ 73 150 сабақ
No74 152 сабақ
№ 75 154 сабақ
№ 76 156 сабақ
No77 158 сабақ
№ 78 160 сабақ
No79 162 сабақ
№ 80 164 сабақ
№ 81 166 сабақ
№ 82 168 сабақ
№ 83 170 сабақ
No84 172 сабақ
No85 174 сабақ
№ 86 176 сабақ
No87 178 сабақ
№ 88 180 сабақ
No89 182 сабақ
№ 90 184 сабақ
№ 91 186 сабақ
№ 92 188 сабақ
№ 93 190 сабақ
№ 94 192 сабақ
№ 95 194 сабақ
№ 96 196 сабақ
No 97 198 сабақ
Сабақ No 98 200
No99 202 сабақ
№ 100 204 сабақ
№101 206 сабақ
№102 208 сабақ
№103 210 сабақ
No104 212 сабақ
No105 214 сабақ
№106 216 сабақ
No107 218 сабақ
№108 220 сабақ
No109 222 сабақ
№ ПО 224 сабақ
No111 226 сабақ
No112 228 сабақ
№ 230-дан бастап сабақ
No114 232 сабақ
No115 234 сабақ
No116 236 сабақ
No117 238 сабақ
No118 240 сабақ
No119 242 сабақ
No120 244 сабақ
No 121 246 сабақ
No122 248 сабақ
№123 250 сабақ
No124 252 сабақ
No125 254 сабақ
No126 256 сабақ
No127 258 сабақ
No128 260 сабақ
No129 262 сабақ
No130 264 сабақ
No131 266 сабақ
No132 268 сабақ
No133 270 сабақ
No134 272 сабақ
No135 274 сабақ
No136 276 сабақ
No137 278 сабақ
№138 280 сабақ
No139 282 сабақ
No140 284 сабақ
No141 286 сабақ
No142 288 сабақ
No143 290 сабақ
No144 292 сабақ
No145 294 сабақ
No146 296 сабақ
No 147 298 сабақ
№148 300 сабақ
No149 302 сабақ
No 150 304 сабақ
№151 306 сабақ
№152 308 сабақ
№153 310 сабақ
No154 312 сабақ
No155 314 сабақ
No156 316 сабақ
No157 318 сабақ
№158 320 сабақ
No 159-160 сабақтар 322
No161 324 сабақ
No 162-163 сабақтар 326
No164-165 сабақтар 328
No 166-167 сабақтар 330
No 168-169 сабақтар 332
Сабақтар No 170 334
Әдебиеттер 336

4-сыныпқа арналған технологиялық сабақ карталары (ТӨК) бастауыш жалпы білім беретін мұғалімдерге арналған «АҒАРТУ САБАҚТАРЫ» сабақ әзірлемелер топтамасын толықтырады. 1-3 сыныптарда TKU көмегімен жұмыс істеген мұғалім бұл оқу құралын екінші буынның Федералдық мемлекеттік білім стандартының талаптарына сәйкес сабақты жобалауға мүмкіндік беретін пайдалы, ыңғайлы, тиімді құрал ретінде жақсы біледі. 4-сыныпқа арналған ТКУ түріндегі сабақ әзірлемелері 4-сынып бастауыш мектептің соңғы буыны және шын мәнінде бастауыш мектеп табалдырығын аттайтындығына байланысты алдыңғылардан бірқатар елеулі айырмашылықтарға ие. Төртінші сынып оқушыларының білім, білік және дағдының айтарлықтай көлемі бар, сондықтан бұл оқу құралындағы теориялық материалды баяндау формасы күрделірек. Енді мұғалім ұғымдардың сипаттамасын емес, олардың технологиялық карталарда көрсетілген анықтамасын ұсына алады. Теориялық және практикалық оқу іс-әрекетін орындау алгоритмі де оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты күрделі. 4-сыныпқа арналған ТКУ балалардың жеке, жұптық және топтық тапсырмаларды орындаудағы дербестігінің үлесінің жоғарылауын көрсетеді. Ұсынылған жаттығулар жүйесі әлі де «қарапайымнан күрделіге» әдісін жүзеге асырады, бірақ логикалық қорытындыға әкелетін талдау, синтез, рефлексия және себеп-салдарлық байланыстарды іздеу сияқты психикалық операциялармен бірге жүреді.
Өздеріңіз білетіндей, «Ресей мектебінің» UM K жүйесінің басым бағыты жобалық әрекетті оқыту болып табылады, сондықтан технологиялық карталарда қажетті сабақ түрлерінің бірі жобалық сабақ болып табылады. Нұсқаулықта кезеңдердің егжей-тегжейлі көрсетілімі бар сабақ жобаларының жеткілікті саны бар: жоба алдындағы зерттеу, жеке, жұптық және топтық жұмыс, жоба презентациясын дайындау, презентация жасау, ұжымдық қорытындылау, көрмелерді жобалау, жүргізу « Менің жетістіктерім» папкалары және т.б. Балалар Технологиялық карталарды пайдалана отырып оқытылатындар негізгі мектепке жобалық іс-әрекетте жақсы дамыған дағдылармен келеді.


1-сабақ . ҰСЫНЫС ТУРАЛЫ БІЛГЕНІМІЗ ҚАЙТАЛАУ

Мақсаттар:оқушылар сөйлемнің маңызды белгілерін қайталайды және жалпылайды; сөйлемдердің сөйлеудегі рөлін байқаңыз.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

III. Каллиграфиялық сәт.

IV. Сөздік және орфографиялық жұмыс.

– 4-сыныпта емлесі тексерілмейтін сөздермен танысуды жалғастырамыз. Бүгін қандай сөзді үйренгеніңізді қараңыз (мұғалім жаңа сөз жазылған картаны шығарады):

Карточка 1.Мәтінді көшіріп жаз. Тыныс белгілерін қойыңыз, жетіспейтін әріптерді қойыңыз.

Егіс алқаптарында комбайндар жұмыс істеп жатыр, астық орылып жатыр, бірдеңе табылды, ал жігіттер комбайннан кейін комбайндармен бірге далада қалады. Балалар далада... л.. шырынға к.. л.. ску - үлкен бөлке нан болады, олардың көмегі үшін балаларға рахмет.

Карточка 2.Мәтінді көшіріп жаз. Түсіп қалған әріптерді толтырыңыз. Сөйлемдердің соңына қажетті белгілерді қойыңыз.

Күзге қарай жер бетінде көп өсті.Сары картоп, қызыл сәбіз, бос ақ картоп тиеген жүк көліктері жол бойымен жүріп жатыр.Олар егістіктен астық, бау-бақшадан алма алып үлгерді...Тағы не таң қалдырар еді... адамдар

Карточка 3.Сөйлем соңына қажетті белгілерді қойып, мәтінді көшіріп жаз. Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай түрін көрсетіңіз.

Неге жалықтысыңдар, қара ормандар?

Ұшыңдар, құстар, бораннан

Менің оқуымның уақыты келді, сен оңтүстікке баратын кез

IV. Ұсыныс туралы негізгі білімді жаңарту.

1. Өткен сабақта құрастырылған сызба бойынша ұсыныс туралы білгендерін қайталау.

2. Тақтада жазылған мәтінмен жұмыс.

Қыркүйек айы келді, айнала қандай әдемі және суретші бізге қандай түстер сыйлады - күз, орманға барайық, саябаққа сонда жауап табамыз

– Бұл мәтін деп айта аласыз ба? Жауабыңызды негіздеңіз.

- Сөйлемдердің шекарасын табыңыз. Қандай тыныс белгілерін қою керек және неліктен?

– Айтылу мақсатына қарай сөйлем түрлерін ата.

– Бірінші сөйлем де, екінші сөйлем де баяндауыш екенін айттыңыз. Неліктен олар сөйлемнің соңына әртүрлі белгілер қойды? (Өйткені бұл сөйлемдер әртүрлі интонациямен айтылады.)

– Сонда сөйлемнің аяқталу белгісі айтылу мақсатына ғана тәуелді ме, әлде интонацияға да байланысты ма? (Айту мақсаты бойынша да, интонация бойынша да).

– Интонацияға байланысты сөйлемнің қандай түрлерін білесіңдер?

– Сөйлемнің соңында сөйлемнің интонациясына, мақсатына қарай қандай тыныс белгілері қойылуы мүмкін?

– Өз қорытындыңызды оқулықтағы қорытындымен салыстырыңыз (6-бет).

V. Тізбекпен жұмыс.

– Бұрын жасалған сызбаға сөйлем түрлерін интонацияға қарай қосамыз.

VI. Оқулықпен жұмыс:жаттығулар 5, 6, б. 5–6.

VII. Үй жұмысы: 7-жаттығу, б. 6; Тапсырманы орындағаннан кейін Неліктен деген сұрақты ойланыңыз.

VIII. Сабақты қорытындылау.

3-сабақ . НЕГІЗГІ ЖӘНЕ ЕКІНШІ

ҰСЫНЫС МҮШЕЛЕРІ

Мақсаттар:оқушылардың сөйлемдегі бас және басыңқы мүшелерді тану қабілетін дамытады; ұсынысты талдаңыз.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

– Сабақта сөздіктен қандай жаңа сөз үйренетінімізді көру үшін 8-бетке қараңыз.

– 11 санын жазу үшін ескі орыс тілінде бірден үш сөзді қолдану керек болды: оннан бір, яғни «оннан бір» дегенді білдіреді. Уақыт өте келе айтылымның әсерінен бұл сөздер тіркесі бір сөзге айналды. Енді бұл сөзді неліктен екі әріппен жазу керектігін түсіндіре аласыз ба? n ?

– Сөзді дәптеріңе жазып, екпінді көрсет, тексерілмеген емлелердің астын сыз және осы сөзбен сөйлем құра.

IV. Оқулық сұрақтары бойынша үй тапсырмасын тексеру(Мыс. 7, 6-бет).

Балалардың жауаптары негізінде оқушылардың сөйлемнің негізгі мүшелері туралы білімдерін қорытындылайтын сызба құрастырылады:

(сөйлемнің грамматикалық негізі)

пән предикат

ДДСҰ? Не? не істеп жатыр? (лар)?

(зат есім) не?

(етістік, сын есім)

– Нечканың сөйлемнің негізгі мүшелері туралы сұрағына жауап бердік?

– Сөйлемдерде бағыныңқы мен предикаттан басқа сөздер бар емес пе? (Тамақ.)

– Мұндай сөздер қалай аталады? Олар не үшін қажет?

V. Байқау (сөйлемдерде бас және басыңқы мүшелердің болуы). 8-жаттығу, б. 6–7.

– Екінші мәтінде қандай сөйлемдер болды? ( Сөйлемнің негізгі мүшелерінен ғана құралған.)

– Мұндай ұсыныстардың қалай аталатыны есіңізде ме? (Таратылмаған.)

– Бірінші мәтіндегі сөйлемдер туралы не айта аласыз? Неліктен? (Кең тараған, себебі оларда негізгі мүшелерден басқа қосалқы мүшелер де бар).

VI. Диаграмманы құрастыру.

VII. Ұсыныстарды тарату жаттығуы.

- Мәтінді оқу. Ол туралы не айта аласыз? (Тек сирек сөйлемдерден тұратындықтан, экспрессивті емес.)

- Мәтінде не айтылған? Оны қалай атауға болады?

– Сөйлемдерді тарата отырып, мәтінді дәптеріңе жаз. Сөйлемдердің грамматикалық негізін атап көрсетіңіз.

Аспан қабағын түйіп тұр. Жел күркіреді. Бұлттар асығады. Найзағай басталады. Дауыстар естіледі. Тамшылар дірілдей бастады. Жаңбыр жауа бастады.

VIII. Өздік жұмыс.

Мына сөздерден сөйлем құра. Мәтінге атау беріңіз. Әр сөйлемдегі грамматикалық негіздің астын сыз.

Жазда ағайындылар омартада тұрды.

Олар аралармен, атасымен, қарауға көмектесті.

Жігіттер бұлақтан су тасиды.

Бірге, бірге, жинаған, бал, ата, хош иісті.

Біз араларды, әдеттерді, жігіттерді зерттедік.

Күзде олар пісірді, немерелері, аралары, бірге, қыстауы, атасы, к.

IX. Жалпылау(9-жаттығудағы сұрақтар бойынша).

X. Үйге тапсырма: 10-жаттығу, б. 8.

XI. Сабақты қорытындылау.

4-сабақ . СӨЙЛЕМДЕГІ СӨЗДЕРДІҢ БАЙЛАНЫСЫ.

КОМБИНАЦИЯ

Мақсаттар:оқушылар сөз тіркесі туралы білімдерін қорытады; оларды сөйлемде бөліп көрсету қабілеттерін дамыту; осы сөз тіркестеріне байланысты сөйлемдер құра.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Каллиграфиялық сәт.

III. Сөздік және орфографиялық жұмыс.

Тақтада (немесе демонстрациялық карталарда) мына сөздер жазылған:

б..реза, пш..ница, картоп, з..нан, п..мидор, ..салмақ, м..сызық, ..көк.

- Сөздерді оқы. Олар туралы не айта аласыз? (Сөздіктегі белгіленбейтін әріптері бар сөздер.)

– Осы сөздердің барлығынан қандай топтарды ажыратуға болады? (Жауап нұсқалары: қайың және көктерек - ағаштар; бидай және сұлы – дәнді дақылдар; картоп пен қызанақ - көкөністер; құлпынай мен таңқурай - жидектер.)Мүмкін балалар сөздерді жазылуларына қарай топтарға бөлетін шығар: екпінсіз дауысты дыбыспен e(қайың, бидай, картоп, құлпынай), екпінсіз дауысты дыбыспен О(көктерек, сұлы, қызанақ), екпінсіз дауысты дыбыспен А(картоп, таңқурай). Бұл жағдайда сөз ақтүйнекекпінсіз екі дауысты дыбыс болғандықтан екі топқа бөлінеді.

– Осы сөздердің бәрін бір сөзбен қалай атауға болады? (Өсімдіктер.)

– Түсіп қалған әріптерді қойып, екпінді көрсетіп, сөздерді дәптеріңізге жазыңыз.

Жеке тапсырмалар үшін 2-сабақтағы карталарды пайдалануға болады.

IV. Сөз тіркесі туралы негізгі білімдерін пысықтау.

– Сөзге тиісті сын есімдерді таңдаңыз қайың, біз оны жаңа ғана жазып алдық. (В биік қайың, ақ діңгек, бұйра қайың, жас қайың, т.б.)

- Сен не істедің? (Фразалық тіркестер.)

– Сөз тіркестері туралы не білесіңдер? (Олар сөйлем мүшесі және екі сөзден тұрады - негізгі және тәуелді.)

– Атаулы сөз тіркестерінің әрқайсысында негізгі және тәуелді сөзді анықтаңыз. Сұрақты қалай қоямыз? (Негізгі сөзден тәуелдік сөзге.)

V. Қайталау.

1. Мұғалім сөзі.

– Бүгін біз сөз тіркестерімен жұмыс жасаймыз: оларды сөйлемнен оқшаулап, осы сөз тіркестері бойынша сөйлем құрап, сөйлемдегі сөздердің арасында байланыс орнатамыз.

2. Оқулықпен жұмыс.

1) Почемучканың сұрағы: «Сөйлемдегі сөздер бір-бірімен қалай байланысады?»

2) Оқушылардың жауаптарын оқулықтағы қорытындымен салыстыру (8-бет).

3) Сөйлемдерді талдауға және сөз тіркестерін ерекшелеуге жаттығу (11-жаттығу, 8-бет).

VII. Тірек сөз тіркестерін пайдаланып әңгіме құрастыру.

Көктемде қарт ағаштың, түлкі шұңқырының түбінде, соқыр кішкентай түлкілер дүниеге келді, оларды мұқият бағып, жылытты, олар тез арада атқылап, ойнағанды ​​​​жақсы көрді, қуана ойнады, күнге қыздырынды, қамқор ананың назарында болды. .

– Әңгімеңіз не туралы болмақ? (Түлкі мен оның төлдері туралы.)

– Мұны білуге ​​не көмектесті? (Тақырып және көмекші сөз тіркестері.)

– Әр сөз тіркесіндегі негізгі және тәуелді сөзді ауызша ата.

- Мәтінді жазып ал. Егер сіз орынды деп тапсаңыз, әңгіменің тақырыбын өзгертіңіз. Кез келген ұсынысқа жазбаша талдау жасаңыз.

VIII. Үй жұмысы: 12-жаттығу, б. 9.

IX. Сабақты қорытындылау.

5-сабақ . МӘТІН. МӘТІНДІҢ ТҮРЛЕРІ

Мақсаттар:оқушылар мәтін және оның құрылымы туралы өз ойларын нақтылайды; әр түрлі мәтіндерді салыстыру.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Оқушылардың проблемалық сұрақ қою және сабақтың тақырыбын тұжырымдау.

1. Проблемалық сұрақтың қойылуы.

– Балалар, сендерден бұрын екі рекорд бар. Оларды оқыңыз. Қандай қызықты нәрселерді байқадыңыз және не айта аласыз?

1) Кит - үлкен сүтқоректі жануар. Сүтқоректілер – балапандарын сүтімен қоректендіретін жануар. Сүт – денсаулыққа пайдалы өнім. Көптеген тағамдарды тоңазытқышта сақтау керек, әйтпесе олар бұзылады. Тамақтан улану орын алса, дәрігермен кеңесіңіз.

2) Дүние жүзіндегі ең үлкен жануар - кит. Ол үлкен, бірақ тамағы кішкентай. Киттің аузын жиектері жиырылған көптеген мүйізді табақшалар – кит сүйегі бітеп тастаған сияқты. Кит ауыз толтырылған суды алады, содан кейін оны балин арқылы сүзеді. Су ағып кетеді, бірақ шаян тәрізділер мен кішкентай балықтар қалады. Кит суда өмір сүрсе де, мүлде балық емес, жануар – сүтқоректі. Ал киттер барлық жануарлар сияқты ауамен тыныс алады.

– Алдарыңызда екі мәтін бар дегенмен келісе аласыз ба? Неліктен? Жауабыңызды негіздеңіз. (Тек екінші жазба мәтін болып табылады, өйткені ондағы сөйлемдер мағынасы жағынан байланысып, ортақ тақырыпқа ие.)

2. Сабақтың тақырыбын тұжырымдау.

– Енді бүгін сабақта не істейтініміз туралы ойланыңыз және сабақтың тақырыбын өзіңіз құрастырып көріңіз.

– Енді өз болжамдарыңызды Ничканың 2-беттегі сұрақтарымен салыстырыңыз. 10.

III. Оқушылардың мәтін туралы білімдерін пысықтау және жалпылау.

1. Мәтін бойынша алған білімдерін қайталау.

– Олай болса, мәтін бойынша бұрыннан білетінімізді қайталаймыз. Мәтіндегі сөйлемдердің мағыналық жағынан байланысып, ортақ тақырыпта болатынын жоғарыда айттыңыз. Мәтін бір сөйлемнен тұруы мүмкін бе? Неліктен? Мәтінді қарастыру үшін неше сөйлем болуы керек? (Екі немесе одан да көп.)

2. Диаграмманы құрастыру.

- Мәтін туралы ақпаратымызды көрсететін сызбаны құрастырып көрейік.

3. Оқулықпен жұмыс.

– Қорытындыларыңызды оқулықтағы ережелермен салыстырыңыз (10-бет).

4. 13-жаттығуды орындау, б. 10.

IV. Түрлі мәтіндерді салыстыру.

1. Оқушылардың 14, 15, 16-жаттығулардағы мәтіндерді өз бетінше оқуы.