Lektionsplaner för ryska språket 4. II

Ryska språket. 4:e klass. Lektionsplaner för läroboken av Kanakina V.P., Goretsky V.G.

Till läroboken:

M.: 2017 - 494 sid.

Manualen presenterar lektionsutvecklingen i ryska språket för årskurs 4 för undervisningsmaterialet för V.P. Kanakina, V.G. Goretsky ("Rysslands skola"), sammanställd i enlighet med kraven i Federal State Education Standard. Här hittar läraren allt som behövs för högkvalitativ förberedelse för lektionen och dess genomförande: tematisk planering av utbildningsmaterial, detaljerade lektionsscenarier, dikteringstexter, intressant spelmaterial. Riktar sig till grundskollärare, studenter vid pedagogiska universitet och högskolor.

Formatera: pdf

Storlek: 9,4 MB

Ladda ner: yandex.disk

Den föreslagna publikationen innehåller lektionsutveckling i ryska språket för årskurs 4, sammanställd i enlighet med kraven i Federal State Educational Standard, och syftar främst till att arbeta tillsammans med läroboken av V.P. Kanakina, V.G. Goretsky (M.: Prosveshcheniye).
Syftet med manualen är att göra det så enkelt som möjligt för läraren att både förbereda sig inför lektionen och arbeta under lektionen. Inkluderat är lektioner om bekantskap med nytt material, konsolidering och projektaktiviteter.
Högst två veckor tillåts för projektberedning. Arbetet utförs tillsammans med föräldrar, läraren hjälper bara till med att välja ett ämne (om så önskas kan eleverna själva välja ämnen). Eleverna gör projekt på A4-ark, texten skrivs på dator (med fotografier). Arbetet kan utföras i grupp, par eller enskilt.
Läraren kan använda de föreslagna lektionsscenarierna antingen helt eller delvis, inklusive dem i sin egen lektionsplan.
Lektionerna bygger på principerna för aktivitetsbaserat lärande och omfattar praktiskt arbete, arbete i grupp och par, självständigt arbete med olika former av testning. Från de första lektionerna använder eleverna själv- och kamrattestningstekniker.

Pedagogisk

mål

Skapa förutsättningar för att bestämma de grammatiska egenskaperna hos substantiv, adjektiv, pronomen; analysera meningar efter meningsmedlemmar, syntaktisk analys av meningar

Lektionstyp

Övervakning av kunskap och handlingsmetoder/lösning av ett visst problem

Planerad

resultat

(ämne)

Bestäm de grammatiska egenskaperna hos substantiv, adjektiv, pronomen; utföra analys av meningar enligt meningsmedlemmar, syntaktisk analys av meningar

Personlig

resultat

Utvärdera sin egen utbildningsverksamhet: deras prestationer, oberoende, initiativ, ansvar, orsaken till misslyckanden

Universell

lärandeaktiviteter

(metaämne)

Kognitiv: återskapa från minnet den information som behövs för att lösa en inlärningsuppgift.

Föreskrifter: planera en lösning på en inlärningsuppgift: bygg en sekvens av nödvändiga operationer

(åtgärdsalgoritm); analysera känslomässiga tillstånd erhållna från framgångsrika (misslyckade) aktiviteter, bedöma deras inverkan på en persons humör

Grunderna

Grammatiska egenskaper hos substantiv, adjektiv, pronomen. Analys av förslag från ledamöter i förslaget. Att analysera en mening

Lektionsmanus

Lektionssteg

Former, metoder,

metodologiska

tekniker

Lärarverksamhet

Studentverksamhet

Form

kontrollera

Genomfört

handlingar

Gjuten

Kompetens

I. Motivation till pedagogisk verksamhet

(Organisationstid)

Frontal. Verbal. Lärarens ord

Hälsar studenter.

Jag älskar när vi träffas

Vi är vänner och familj

"God morgon",

"God kväll",

"God natt" säger vi.

A. Yashin

– Låt oss kontrollera beredskapen

för lektionen

Hälsningar från lärarna. Organisera din arbetsplats

Visa beredskap att arbeta i klassen

II. Kalligrafi

Enskild.

Praktisk. Brev

kol öra vinkel

Utför brevet enligt provet

Utveckla kalligrafisk handstil

Korrekt skrift

III. Att ställa in en inlärningsuppgift

Frontal. Verbal. Lärarens budskap

Informerar ämnet för lektionen, formulerar den pedagogiska uppgiften

Lärarna lyssnar

Acceptera inlärningsuppgiften som läraren formulerat

IV. Kontroll av kunskap och handlingssätt

Enskild. Praktisk. Testa

Kommenterar testuppgifter och organiserar genomförandet av dem.

(se bifogat)

Kör testuppgifter

Utvärdera resultatet av arbetet, fastställa vad som redan har lärts och vad som fortfarande behöver läras, inse kvaliteten och nivån på assimilering

Testa

V. Reflektion över lärandeaktiviteter i lektionen (resultat)

Frontal.

Verbal.

Konversation

– Vad var uppgiften framför oss?

– Lyckades du lösa det?

– Vem klarade uppgiften?

– Vem hade det svårt? Varför?

Svara på frågor

Tänk öppet
och utvärdera deras aktiviteter i klassen

Samtal om frågor. Självreglering

Alternativ 1

1. Skriv ut alla adjektiv från meningen och ange deras antal, kön, kasus.

2. Utför en morfologisk analys av det valda substantivet.De första flyttfåglarnas ankomst börjar med torn

3. Läs texten. Skriv ner pronomenen i 2:a och 3:e person pluralformer.

LÖV OCH RÖTTER

Bladen sa:

Den sista solstrålen lyste upp topparna på ekarna.

Vi såg en zebra och en elefant på djurparken.

(Incitament, icke-utrop, grammatisk grundsåg en zebra och en elefant,utbredd, det finns homogena medlemmar.)

6 (valfritt). Skriv meningar där ämnet uttrycks med ett substantiv.

Alternativ 2

1. Skriv ut ett kvalitativt adjektiv från meningen och gör en morfologisk analys av det.Vårhimlen lyste blå genom det tunna nätet av kala björkgrenar.

2. Utför en morfologisk analys av det markerade ordet.Svalan har byggt ett bo under taket på ladugården.

3. Läs texten. Hitta och skriv ner alla pronomen i 1:a person pluralform.

LÖV OCH RÖTTER

Bladen sa:

– Så gröna och vackra vi är. Vi ger skugga. Människor vilar under vår skugga. Fåglar flyger till oss. De sjunger och bygger bon. Och rötterna sa till löven:

– På hösten kommer du att torka ut. På våren kommer nya löv att växa på din plats. Och utan oss kommer det inte att finnas något helt träd, och det kommer inte att finnas några du, löv.

4. Dela upp förslaget per medlem.En stor vit svamp gömde sig under en gran.

5. Kontrollera erbjudandets egenskaper. Om det finns fel, korrigera dem skriftligen.I vår korg hade vi orange morötter, gula kålrot och rödbetor.

(Deklarativ, utropande, grammatisk grunddet fanns morötter, kålrot, rödbetor,inte utbrett, det finns homogena medlemmar.)

6 (valfritt). Skriv meningar där subjektet uttrycks med ett pronomen.

Du bjöd in oss på besök. En vild anka kläckte små ankungar från kärret. Vi ska gå till skogen under semestern. Det var frost på träden.

Från författaren
Tematisk planering 170 timmar (5 timmar per vecka)
Tematisk planering 136 timmar (4 timmar per vecka)
Upprepning
Lektion 1. Introduktion till läroboken "Ryskt språk". Vårt tal och vårt språk
Lektion 2. Språk och tal. Artighetsformler
Lektion 3. Text och dess plan
Lektion 4. Pedagogisk presentation
Lektion 5. Analys av presentation. Typer av texter
Lektion 6. Mening som en enhet i tal
Lektion 7. Typer av meningar efter syftet med yttrande och intonation
Lektion 8. Dialog. Överklagande
Lektion 9. Meningsstam. Huvudsakliga och mindre ledamöter av straffet
Lektion 10. Testa diktat på ämnet "Repetition"
Lektion 11. Samlokalisering
Erbjudande
Lektion 12. Homogena medlemmar av en mening (allmänt begrepp)
Lektion 13. Koppling av homogena medlemmar av en mening. Skiljetecken i meningar med homogena medlemmar
Lektion 14. Skiljetecken i meningar med homogena medlemmar
Lektion 15. Uppsats baserad på målningen av I.I. Levitan "Golden Autumn"
Lektion 16. Våra projekt
Lektion 17. Enkla och komplexa meningar. Sambandet mellan enkla meningar inom en komplex mening
Lektion 18. Komplexa meningar och meningar med homogena medlemmar
Lektion 19
Lektion 20. Testa diktat på ämnet "Förslag"
Ord i språk och tal
Lektion 21. Ordet och dess lexikala betydelse
Lektion 22. Polysemantiska ord. Direkta och bildliga betydelser av ord. Lånade ord. Föråldrade ord
Lektion 23. Synonymer, antonymer, homonymer
Lektion 24. Fraseologismer. Generalisering av kunskap om lexikaliska grupper av ord
Lektion 25. Ordsammansättning. Att känna igen betydande delar av ett ord
Lektion 26. Ordsammansättning. Att känna igen betydande delar av ett ord
Lektion 27. Ordsammansättning. Att känna igen betydande delar av ett ord
Lektion 28. Stavning av vokaler och konsonanter i ordens rötter
Lektion 29. Stavning av vokaler och konsonanter i ordens rötter, dubbla konsonanter i ord
Lektion 30. Stavning av prefix och suffix
Lektion 31. Hårda och mjuka skiljemärken
Lektion 32
Lektion 33. Analys av presentation. Delar av tal. Morfologiska egenskaper hos orddelar
Lektion 34. Deklination av substantiv och adjektiv
Lektion 35. Siffernamn. Verb
Lektion 36. Adverb som del av talet
Lektion 37. Stavningsadverb
Lektion 38. Recensionsuppsats om målningen av V.M. Vasnetsov "Ivan Tsarevich på den grå vargen"
Lektion 39. Testa diktat på ämnet "Delar av tal"
Substantiv
Lektion 40. Att känna igen kasus av substantiv
Lektion 41. Övning i att känna igen nominativ, genitiv, ackusativ kasus av livlösa substantiv
Lektion 42. Övning i att känna igen animerade substantiv i genitiv och ackusativ, i dativ
Lektion 43. Övning i att känna igen substantiv i instrumentala och prepositionella kasus
Lektion 44. Upprepning av information om fall och metoder för att känna igen dem. Obeskrivbara substantiv
Lektion 45. Tre deklinationer av substantiv (allmän presentation). 1:a deklinationen av substantiv
Lektion 46. Övning i att känna igen substantiv i 1:a deklinationen
Lektion 47. Uppsats baserad på en målning av A.A. Plastov "Första snön"
Lektion 48. 2:a deklinationen av substantiv
Lektion 49. Övning i att känna igen substantiv i 2:a deklinationen
Lektion 50. 3:e deklinationen av substantiv
Lektion 51. Övning i att känna igen substantiv i tredje deklinationen
Lektion 52. Typer av deklination. Algoritm för att bestämma deklinationen av ett substantiv
Lektion 53
Lektion 54. Analys av presentation. Kasusändelser av substantiv med 1:a, 2:a och 3:e deklinationen singular. Metoder för att kontrollera obetonade kasusändelser av substantiv
Lektion 55. Nominativa och ackusativa fall
Lektion 56. Stavning av ändelser på substantiv i genitiv
Lektion 57. Nominativa, genitiva och ackusativa kasus av animerade substantiv
Lektion 58. Stavning av ändelser på substantiv i dativ
Lektion 59. Övning i att stava obetonade ändelser av substantiv i genitiv och dativ
Lektion 60. Övning i att stava obetonade ändelser av substantiv i genitiv och dativ
Lektion 61. Stavning av ändelser av substantiv i instrumentalcase
Lektion 62. Övning i att stava ändelserna på substantiv i instrumentalcase
Lektion 63. Stavning av ändelser på substantiv i prepositionsfallet
Lektion 64. Övning i att stava ändelserna på substantiv i prepositionsfallet
Lektion 65. Stava obetonade ändelser av substantiv i alla fall
Lektion 66. Övning i att stava obetonade kasusändelser av substantiv
Lektion 67. Övning i att stava obetonade kasusändelser av substantiv
Lektion 68. Uppsats baserad på målningen av V.A. Tropinina "The Lacemaker"
Lektion 69. Testdiktat om ämnet "Stavning av obetonade kasusändelser av singularsubstantiv"
Lektion 70. Analys av kontrolldiktat. Upprepning
Lektion 71. Deklination av substantiv i plural
Lektion 72. Nominativ kasus av substantiv i plural
Lektion 73. Genitiv kasus av substantiv i plural
Lektion 74. Stavning av ändelser på substantiv i plural i genitiv. Genitiv och ackusativ kasus av substantiv i plural
Lektion 75. Dativ, instrumental, prepositionella kasus av substantiv i plural
Lektion 76
Lektion 77. Analys av presentation. Stavning av kasusändelser av substantiv i singular och plural
Lektion 78. Testdiktat för första halvåret
Lektion 79. Analys av kontrolldiktat. Verifieringsarbete
Lektion 80. Våra projekt
Adjektiv
Lektion 81. Adjektiv som del av talet
Lektion 82. Kön och antal adjektiv
Lektion 83. Beskrivning av leksaken
Lektion 84. Deklination av adjektiv
Lektion 85. Uppsats om ämnet "Vad minns jag om V.A.s målning?" Serov "Mika Morozov"
Lektion 86. Deklination av maskulina och neutrum adjektiv i singular
Lektion 87. Stavning av ändelser på maskulina och neutrum adjektiv i nominativ
Lektion 88. Stavning av ändelser av maskulina och neutrum adjektiv i genitiv
Lektion 89. Stavning av ändelser av maskulina och neutrum adjektiv i dativfallet
Lektion 90. Nominativ, ackusativ, genitiv kasus
Lektion 91. Stavning av ändelserna av maskulina och neutrum adjektiv i instrumentala och prepositionella kasus
Lektion 92. Övning i att stava ändelserna på maskulina och neutrala adjektiv
Lektion 93. Selektiv presentation av beskrivande text. Våra projekt
Lektion 94. Analys av presentation. Stavning av kasusändelser av maskulina och neutrala adjektiv
Lektion 95. Deklination av feminina adjektiv
Lektion 96. Nominativa och ackusativa kasus av feminina adjektiv
Lektion 97. Genitiv, dativ, instrumentella och prepositionella kasus av feminina adjektiv
Lektion 98. Akkusativa och instrumentala fall av feminina adjektiv
Lektion 99. Övning i att stava kasusändelser av adjektiv
Lektion 100. Presentation av beskrivande text
Lektion 101. Analys av presentation. Stavning av kasusändelser av adjektiv
Lektion 102. Deklination av adjektiv i plural
Lektion 103. Uppsatsrecension om målningen av N.K. Roerich "Utländska gäster"
Lektion 104. Nominativ och ackusativ kasus av plural adjektiv
Lektion 105. Genitiv och prepositionsfall av pluraladjektiv
Lektion 106. Dativ och instrumentella kasus av plural adjektiv
Lektion 107. Generalisering av ämnet "Adjektiv"
Lektion 108. Uppsatsrecension om målningen av I.E. Grabar "February Azure"
Lektion 109. Generalisering av ämnet "Adjektiv". Kontroll av kunskap
Lektion 110. Testdiktat på ämnet "Adjektiv"
Lektion 111. Analys av kontrolldiktat. Upprepning
Pronomen
Lektion 112. Pronomen som del av talet
Lektion 113. Personliga pronomen
Lektion 114. Ändra personliga pronomen för 1:a och 2:a personen efter fall
Lektion 115. Ändra personliga pronomen för 3:e personen efter fall
Lektion 116. Ändra personliga pronomen per skiftläge
Lektion 117. Presentation av en berättande text med beskrivande inslag
Lektion 118. Analys av presentation. Generalisering om ämnet "Pronomen"
Lektion 119. Testdiktat om ämnet "Pronomen"
Lektion 120. Analys av kontrolldiktat. Upprepning
Verb
Lektion 121. Verbens roll i språket
Lektion 122. Ändra verb med tempus
Lektion 123
Lektion 124
Lektion 125. Ändra verb med tempus
Lektion 126. Presentation av en berättande text med hjälp av en offertplan
Lektion 127. Analys av presentation. Böjning av verb
Lektion 128. Verbböjning
Lektion 129. 2:a person singular av presens och framtida verb
Lektion 130. Essä baserad på målningen av I.I. Levitan "Vår. Stort vatten"
Lektion 131. I och II-böjning av presens verb
Lektion 132. I och II-böjning av verb i framtida tid
Lektion 133. Våra projekt
Lektion 134. Stava obetonade personliga ändelser av verb i presens och framtida tid
Lektion 135. Stava obetonade personliga ändelser av verb i presens och framtida tid
Lektion 136. Stava obetonade personliga ändelser av verb i presens och framtida tid
Lektion 137. Stava obetonade personliga ändelser av verb i presens och framtida tid
Lektion 138. Reflexiva verb
Lektion 139. Stavning -tsya och -tsya i reflexiva verb
Lektion 140. Stavning -tsya och -tsya i reflexiva verb
Lektion 141. Konsolidering av det som har lärts. Sammanställa en berättelse baserad på en serie bilder
Lektion 142. Stava verb i preteritum
Lektion 143. Stavning av könsändelser av verb i preteritum
Lektion 144. Stava obetonade suffix i förfluten tid verb
Lektion 145
Lektion 146. Testdiktat på ämnet "Verb"
Lektion 147. Analys av kontrolldiktat. Upprepning
Lektion 148. Generalisering av ämnet "Verb"
Lektion 149. Generalisering av ämnet "Verb"
Lektion 150. Presentation av en berättande text
Lektion 151. Testa kunskaper om ämnet "Verb"
Lektion 152. Analys av presentation, provarbete. Upprepning
Lektion 153. Språk. Tal. Text
Lektion 154. Mening och fras
Lektion 155. Mening och fras
Lektion 156. Mening och fras
Lektion 157. Ordets lexikaliska betydelse
Lektion 158. Uppsats om ämnet ”Mina intryck av målningen av I.I. Shishkina "Rye"
Lektion 159. Ordsammansättning
Lektion 160. Ordsammansättning
Lektion 161. Ordsammansättning
Lektion 162. Ordsammansättning
Lektion 163. Orddelar
Lektion 164. Orddelar
Lektion 165. Presentation av en berättande text med hjälp av en offertplan
Lektion 166. Analys av presentation. Delar av tal
Lektion 167. Slutlig kontrolldiktat
Lektion 168. Analys av kontrolldiktat. Upprepning
Lektion 169. Ljud och bokstäver
Lektion 170. Spelet "Across the Galaxy of Parts of Speech"

Bibliografi

M.: 2014. - 341 sid.

Manualen är en del av en ny serie av lektionsutvecklingar "LEKTIONER FÖR UPPLYSTNING", riktad till lärare vid allmänna utbildningsinstitutioner och metodologer. Handboken ger en metodik för att lära ut det ryska språket i 4:e klass med hjälp av läromedel från "School of Russia" -systemet i enlighet med bestämmelserna i Federal State Educational Standard. Materialet är organiserat i form av tekniska kartor över lektioner, vilket gör det möjligt att visa lärarens aktiviteter för att uppnå planerade resultat av elever - personligt, ämne, metaämne - och att forma universella pedagogiska åtgärder i dem. Det speciella med dessa handböcker är att: - materialet är uppbyggt i enlighet med stadierna och typerna av utbildningsaktiviteter för elever och lärare; - Tvärvetenskapliga kopplingar avslöjas på specifikt material; - verktyg för att bedöma varje elevs prestationer har utvecklats.

Formatera: pdf

Storlek: 5,7 MB

Titta, ladda ner:drive.google

INNEHÅLL
Inledning 3
Lektion nr 1 6
Lektion nr 2 8
Lektion nr 3 10
Lektion nr 4 12
Lektion nr 5 14
Lektion nr 6 16
Lektion nr 7 18
Lektion nr 8 20
Lektion nr 9 22
Lektion nr 10 24
Lektion nr 11 26
Lektion nr 12 28
Lektion nr 13 30
Lektion nr 14 32
Lektion nr 15 34
Lektion nr 16 36
Lektion nr 17 38
Lektion nr 18 40
Lektion nr 19 42
Lektion nr 20 44
Lektion nr 21 46
Lektion nr 22 48
Lektion nr 23 50
Lektion nr 24 52
Lektion nr 25 54
Lektion nr 26 56
Lektion nr 27 58
Lektion nr 28 60
Lektion nr 29 62
Lektion nr 30 64
Lektion nr 31 66
Lektion nr 32 68
Lektion nr 33 70
Lektion nr 34 72
Lektion nr 35 74
Lektion nr 36 76
Lektion nr 37 78
Lektion nr 38 80
Lektion nr 39 82
Lektion nr 40 84
Lektion nr 41 86
Lektion nr 42 88
Lektion nr 43 90
Lektion nr 44 92
Lektion nr 45 94
Lektion nr 46 96
Lektion nr 47 98
Lektion nr 48 100
Lektion nr 49 102
Lektion nr 50 104
Lektion nr 51 106
Lektion nr 52 108
Lektion nr 53 Programvara
Lektion nr 54 112
Lektion nr 55 114
Lektion nr 56 116
Lektion nr 57 118
Lektion nr 58 120
Lektion nr 59 122
Lektion nr 60 124
Lektion nr 61 126
Lektion nr 62 128
Lektion nr 63 130
Lektion nr 64 132
Lektion nr 65 134
Lektion nr 66 136
Lektion nr 67 138
Lektion nr 68 140
Lektion nr 69 142
Lektion nr 70 144
Lektion nr 71 146
Lektion nr 72 148
Lektion nr 73 150
Lektion nr 74 152
Lektion nr 75 154
Lektion nr 76 156
Lektion nr 77 158
Lektion nr 78 160
Lektion nr 79 162
Lektion nr 80 164
Lektion nr 81 166
Lektion nr 82 168
Lektion nr 83 170
Lektion nr 84 172
Lektion nr 85 174
Lektion nr 86 176
Lektion nr 87 178
Lektion nr 88 180
Lektion nr 89 182
Lektion nr 90 184
Lektion nr 91 186
Lektion nr 92 188
Lektion nr 93 190
Lektion nr 94 192
Lektion nr 95 194
Lektion nr 96 196
Lektion nr 97 198
Lektion nr 98 200
Lektion nr 99 202
Lektion nr 100 204
Lektion nr 101 206
Lektion nr 102 208
Lektion nr 103 210
Lektion nr 104 212
Lektion nr 105 214
Lektion nr 106 216
Lektion nr 107 218
Lektion nr 108 220
Lektion nr 109 222
Lektion nr PO 224
Lektion nr 111 226
Lektion nr 112 228
Lektion nr FRÅN 230
Lektion nr 114 232
Lektion nr 115 234
Lektion nr 116 236
Lektion nr 117 238
Lektion nr 118 240
Lektion nr 119 242
Lektion nr 120 244
Lektion nr 121 246
Lektion nr 122 248
Lektion nr 123 250
Lektion nr 124 252
Lektion nr 125 254
Lektion nr 126 256
Lektion nr 127 258
Lektion nr 128 260
Lektion nr 129 262
Lektion nr 130 264
Lektion nr 131 266
Lektion nr 132 268
Lektion nr 133 270
Lektion nr 134 272
Lektion nr 135 274
Lektion nr 136 276
Lektion nr 137 278
Lektion nr 138 280
Lektion nr 139 282
Lektion nr 140 284
Lektion nr 141 286
Lektion nr 142 288
Lektion nr 143 290
Lektion nr 144 292
Lektion nr 145 294
Lektion nr 146 296
Lektion nr 147 298
Lektion nr 148 300
Lektion nr 149 302
Lektion nr 150 304
Lektion nr 151 306
Lektion nr 152 308
Lektion nr 153 310
Lektion nr 154 312
Lektion nr 155 314
Lektion nr 156 316
Lektion nr 157 318
Lektion nr 158 320
Lektioner nr 159-160 322
Lektion nr 161 324
Lektioner nr 162-163 326
Lektioner nr 164-165 328
Lektioner nr 166-167 330
Lektioner nr 168-169 332
Lektioner nr 170 334
Referenser 336

Teknologiska lektionskartor (TLC) för 4:e klass kompletterar serien av lektionsutvecklingar "LEKTIONER FÖR UPPLYSNING", riktade till lärare i allmän grundutbildning. En lärare som har arbetat med TKU i årskurs 1-3 är väl medveten om detta läromedel som ett användbart, bekvämt och effektivt verktyg som tillåter lektionsdesign i enlighet med kraven i andra generationens Federal State Educational Standard. Lektionsutvecklingen i form av TKU för årskurs 4 har en rad betydande skillnader från de tidigare, beroende på att årskurs 4 är grundskolans sista länk och faktiskt grundskolans tröskel. Fjärdeklassare har en betydande mängd kunskaper, färdigheter och förmågor, så formen för presentation av teoretiskt material i denna manual är mer komplex. Nu kan läraren inte erbjuda en beskrivning av begrepp, utan deras definition, vilket återspeglas i de tekniska kartorna. Algoritmen för att utföra teoretiska och praktiska pedagogiska aktiviteter är också komplicerad utifrån elevernas åldersegenskaper. TKU för årskurs 4 speglar den ökade andelen barns självständighet när det gäller att utföra uppgifter individuellt, i par och i grupp. Systemet med föreslagna övningar implementerar fortfarande metoden "från enkel till komplex", men åtföljs av sådana mentala operationer som analys, syntes, reflektion som leder till en logisk slutsats och sökande efter orsak-och-verkan-samband.
Som ni vet är den prioriterade riktningen för UM K-systemet i "Rysslands skola" undervisning i projektaktiviteter, därför, i tekniska kartor, är en av de obligatoriska lektionstyperna en projektlektion. Manualen innehåller ett tillräckligt antal lektionsprojekt med en detaljerad presentation av stadierna: förprojektforskning, arbete individuellt, i par och i grupp, förbereda en projektpresentation, göra en presentation, samla sammanfattning, designa utställningar, underhålla " Mina prestationer” mappar etc. Barn De som undervisats med hjälp av tekniska kartor kommer till grundskolan med välutvecklade färdigheter i projektverksamhet.


Lektion 1 . UPPREPTER DET VI LÄRTDE OM FÖRSLAGET

Mål: eleverna upprepar och generaliserar de väsentliga dragen i en mening; observera meningarnas roll i tal.

Under lektionerna

I. Organisatoriskt ögonblick.

III. Ett kalligrafiskt ögonblick.

IV. Ordförråd och stavningsarbete.

– I 4:an fortsätter vi att bekanta oss med ord med otestbara stavningar. Se vilket ord du lär dig idag (läraren lägger ut ett kort med ett nytt ord):

Kort 1. Kopiera texten. Placera skiljetecken, infoga saknade bokstäver.

På åkrarna arbetar skördarna, spannmålen skördas, något att göra har hittats och pojkarna, efter skördaren, stannar kvar på fältet med skördarna. Ungarna går över åkern för att... l.. juice till k.. l.. sku - det blir ett stort bröd, tack till barnen för hjälpen.

Kort 2. Kopiera texten. Fyll i de bokstäver som saknas. Placera de nödvändiga symbolerna i slutet av meningarna.

Till hösten har det växt så mycket i jorden. Lastbilar med gul potatis, röda morötter och tom vit potatis kör längs vägarna. De har redan tagit spannmål från åkrarna, äpplen från fruktträdgårdar...vad kan annat...överraska människor

Kort 3. Kopiera texten och sätt de nödvändiga tecknen i slutet av meningarna. Ange typen av mening enligt syftet med uttalandet.

Varför är du uttråkad, mörka skogar?

Flyg bort, fåglar, från snöstormar

Det är dags för mig att plugga, det är dags för dig att åka söderut

IV. Uppdatering av grundläggande kunskaper om förslaget.

1. Upprepning av vad som har lärts om förslaget enligt diagrammet som gjorts i föregående lektion.

2. Arbeta med text skriven på tavlan.

September har kommit, vad vackert det är runt omkring och vilka färger konstnären gav oss - hösten, låt oss gå till skogen, till parken där hittar vi svaret

– Kan man säga att det här är en text? Motivera ditt svar.

– Hitta gränserna för meningar. Vilka skiljetecken ska användas och varför?

– Namnge typerna av meningar efter syftet med påståendet.

– Du sa att både den första och andra meningen är berättande. Varför satte de olika tecken i slutet av meningen? (Eftersom dessa meningar uttalas med olika intonation.)

– Så beror tecknet på slutet av en mening bara på syftet med yttrandet eller också på intonation? (Både om syftet med uttalandet och om intonationen.)

– Vilka typer av meningar baserade på intonation känner du till?

– Vilka skiljetecken kan förekomma i slutet av en mening, beroende på intonationen och syftet med påståendet?

– Jämför din slutsats med slutsatsen i läroboken (s. 6).

V. Arbeta med kretsen.

– Vi lägger till typer av meningar baserade på intonation till det tidigare ritade diagrammet.

VI. Arbeta med läroboken:övningar 5, 6, sid. 5–6.

VII. Läxa:övning 7, sid. 6; tänk på Varför-frågan efter att ha slutfört uppgiften.

VIII. Lektionssammanfattning.

Lektion 3 . HUVUDSAKLIGT OCH SEKUNDÄRT

MEDLEMMAR I FÖRSLAGET

Mål: eleverna utvecklar förmågan att känna igen huvud- och underledarna i en mening; analysera förslaget.

Under lektionerna

I. Organisatoriskt ögonblick.

II. Kommunicera ämnet och målen för lektionen.

– Titta på sidan 8 för att se vilket nytt ord från ordboken vi kommer att lära oss i klassen.

– För att skriva ner siffran 11, på det gamla ryska språket var det nödvändigt att använda tre ord på en gång: en på tio, vilket betydde "en över tio." Med tiden, under påverkan av uttalet, omvandlades denna kombination av ord till ett ord. Kan du nu förklara varför detta ord måste skrivas med två bokstäver? n ?

– Skriv ordet i din anteckningsbok, ange betoningen, stryk under okontrollerade stavningar och skapa en mening med detta ord.

IV. Kontrollera läxor utifrån läroboksfrågor(Ex. 7, sid. 6).

Utifrån barnens svar görs ett diagram som sammanfattar elevernas kunskaper om meningens huvuddelar:

(grammatisk grund för meningen)

ämne predikat

WHO? Vad? vad gör han? (s)?

(substantiv) vad?

(verb, adj.)

– Vi svarade på Whychkas fråga om domens huvudmedlemmar?

– Finns det inte andra ord i meningar förutom subjekt och predikat? (Äta.)

– Vad kallas sådana ord? Vad behövs de till?

V. Observation (närvaro av huvud- och mindre ledamöter i meningar).Övning 8, sid. 6–7.

– Vilka var meningarna i den andra texten? ( Bestod endast av domens huvudmedlemmar.)

– Kommer du ihåg vad sådana förslag kallas? (Ofördelat.)

– Vad kan du säga om meningarna i den första texten? Varför? (Utbrett eftersom de, förutom de viktigaste, även har sekundära medlemmar.)

VI. Rita ett diagram.

VII. En övning i att sprida förslag.

- Läs texten. Vad kan du säga om honom? (Outtryckligt, eftersom det bara består av ovanliga meningar.)

- Vad står det i texten? Hur kan du titulera det?

– Skriv texten i din anteckningsbok, fördela meningarna. Betona meningarnas grammatiska grund.

Himlen rynkar pannan. Vinden brusar. Molnen rusar. Ett åskväder börjar. Mullret hörs. Droppar började smattra. Det började regna.

VIII. Självständigt arbete.

Gör meningar av dessa ord. Namnge texten. Understryka den grammatiska grunden i varje mening.

På sommaren bodde bröderna i en bigård.

De hjälpte till, med bin, farfar, att, ta hand om.

Pojkarna bar vatten från bäcken.

Tillsammans, med, samlad, honung, farfar, väldoftande.

Vi studerade bin, vanor, killar.

På hösten lagade de mat, barnbarn, bin, med, övervintring, farfar, k.

IX. Generalisering(för frågor i övning 9).

X. Läxor:övning 10, sid. 8.

XI. Lektionssammanfattning.

Lektion 4 . KOPPLING AV ORD I EN MENING.

KOMBINATION

Mål: eleverna generaliserar kunskaper om ordkombinationer; utveckla förmågan att markera dem i en mening; skapa meningar baserat på dessa ordkombinationer.

Under lektionerna

I. Organisatoriskt ögonblick.

II. Ett kalligrafiskt ögonblick.

III. Ordförråd och stavningsarbete.

På tavlan (eller på demonstrationskort) står orden:

b..reza, psh..nitsa, potatis, z..bröd, p..midor, ..vikt, m..linje, ..blå.

- Läs orden. Vad kan du säga om dem? (Ord med okontrollerbara bokstäver från ordboken.)

– Vilka grupper kan skiljas från alla dessa ord? (Svarsalternativ: björk och asp - träd; vete och havre – spannmålsgrödor; potatis och tomater - grönsaker; jordgubbar och hallon är bär.) Kanske kommer barn att dela in ord i grupper baserat på deras stavningar: med en obetonad vokal e(björk, vete, potatis, jordgubbar), med en obetonad vokal O(asp, havre, tomat), med obetonad vokal A(potatis, hallon). I det här fallet ordet potatis kommer att delas in i två grupper, eftersom den har två obetonade vokaler.

– Hur kan du kalla alla dessa ord i ett ord? (Växter.)

– Skriv ner orden i din anteckningsbok, infoga de saknade bokstäverna och ange betoningen.

För individuella uppgifter kan du använda kort för lektion 2.

IV. Uppdatering av grundläggande kunskaper om frasen.

– Välj lämpliga adjektiv för ordet björk, som vi just spelade in. (V hög björk, vitstamlig björk, lockig björk, ung björk etc.)

- Vad gjorde du? (Fraskombinationer.)

– Vad kan du om fraser? (De är en del av en mening och består av två ord - huvudord och beroende.)

– Identifiera huvudordet och det beroende ordet i var och en av de namngivna fraserna. Hur ställer vi en fråga? (Från huvudordet till det beroende.)

V. Upprepning.

1. Lärarens ord.

– Idag arbetar vi med fraser: vi isolerar dem från en mening, komponerar meningar utifrån dessa fraser och upprättar kopplingar mellan ord i en mening.

2. Arbeta med läroboken.

1) Pochemuchkas fråga: "Hur är orden i en mening relaterade till varandra?"

2) Jämför elevsvar med slutsatsen i läroboken (s. 8).

3) Övning i att analysera meningar och framhäva fraser (övning 11, s. 8).

VII. Sammanställa en berättelse med hjälp av referensfraser.

Under rötterna på ett gammalt träd, ett rävhål, föddes blinda små rävar på våren, omsorgsfullt omhändertagna, värmde dem, de brast snart ut, älskade att leka, lekte glatt, njöt av solen, noga bevakade av en omtänksam mamma .

– Vad kommer din berättelse att handla om? (Om en räv och hennes ungar.)

– Vad hjälpte dig att ta reda på det? (Titel och stödfraser.)

– Namnge det huvudsakliga och beroende ordet muntligt i varje fras.

– Skriv ner texten. Om du tycker det är lämpligt, ändra titeln på berättelsen. Gör en skriftlig analys av alla förslag.

VIII. Läxa:övning 12, sid. 9.

IX. Lektionssammanfattning.

Lektion 5 . TEXT. TYPER AV TEXTER

Mål: eleverna klargör sina idéer om texten och dess struktur; jämföra olika typer av texter.

Under lektionerna

I. Organisatoriskt ögonblick.

II. Ställa en problematisk fråga och formulera lektionens ämne av eleverna.

1. Uttalande av en problematisk fråga.

– Innan er finns det två rekord. Läs dem. Vilka intressanta saker märkte du och vad kan du säga?

1) Valen är ett enormt däggdjur. Ett däggdjur är ett djur som matar sina ungar med sin mjölk. Mjölk är en hälsosam produkt. Många livsmedel måste förvaras i kylen, annars blir de förstörda. Om matförgiftning inträffar, kontakta en läkare.

2) Det största djuret i världen är valen. Han är stor, men hans hals är liten. Valens mun verkar vara blockerad av många kåta plattor med fransar - valben. Valen kommer att ta en mun full av vatten och sedan sila den genom sin baleen. Vattnet kommer att rinna ut, men kräftdjuren och småfiskarna kommer att finnas kvar. Valen, även om den lever i vatten, är inte alls en fisk, utan ett djur - ett däggdjur. Och valar, som alla djur, andas luft.

– Kan du hålla med om påståendet att du har två texter framför dig? Varför? Motivera ditt svar. (Endast den andra posten är texten, eftersom meningarna där är besläktade i betydelse och har ett gemensamt tema.)

2. Formulera ämnet för lektionen.

– Fundera nu över vad vi ska göra i klassen idag och försök att formulera ämnet för lektionen själv.

– Jämför nu dina antaganden med Whychkas frågor på sid. 10.

III. Uppdatera och generalisera elevernas kunskaper om texten.

1. Upprepning av det man har lärt sig om texten.

– Så vi upprepar det vi redan vet om texten. Du har redan nämnt att meningarna i texten är besläktade i betydelse och har ett gemensamt tema. Kan texten bestå av en mening? Varför? Hur många meningar måste det finnas för att betraktas som text? (Två eller fler.)

2. Rita ett diagram.

– Låt oss försöka rita upp ett diagram där vi ska reflektera vår information om texten.

3. Arbeta med läroboken.

– Jämför dina slutsatser med reglerna i läroboken (s. 10).

4. Göra övning 13, sid. 10.

IV. Jämförelse av texter av olika slag.

1. Elevernas självständiga läsning av texter från övningarna 14, 15, 16.